Sekiz yıllık fatura

 

Bornova Aquapark’ta fatura imza sahibine
Belediye arsasının 8 yıl önce bir şirkete bedelsiz devredilmesinde son raund
<Yenigün>10.04.2007{nomultithumb}
Bornova’da Aşık Veysel Rekreasyon Alanı olarak geçen ancak Aguapark olarak bilinen 300 dönümlük belediye arsasının 8 yıl önce özel bir şirkete bedelsiz devriyle başlayan tartışma bitmek bilmiyor. Burhan Özfatura’nın Büyükşehir belediye Başkanlığı yaptığı 1998 yılında, Pınar Görücüoğlu’nun kurduğu şirkete 49 yıllığına devredilen alandaki hukuk mücadelesi sürerken, Bornova Belediyesi’nin bedelsiz devredilen araziyi 5 milyon YTL ödeyerek geri alma tartışmaları Aguapark projesine farklı bir boyut kazandırdı.
İki dosya var
Başkan Aziz Kocaoğlu tarafından Başbakanlık Teftiş Kurulu’na gönderildiği bir dosyanın da hukuksal inceleme için Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne verildiği ortaya çıktı.
Müfettiş incelemesinden sonra eski Başkan Özfatura başta olmak üzere kararlarda imzası bulunan 7 üst düzey bürokratın yargılanabileceği belirtiliyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ortaya çıkardığı olaylı projeyi incelemeye alındı. Başkan Kocaoğlu önce kendi hukuk ve siyasi danışmanlarına projeyi inceleterek geniş dosya hazırlanmasını istedi. Toplam 25 gün proje ile ilgili belgeleri incelemeye alan avukatlar 70 sayfalık dosya hazırladı. Herhangi bir yanlış olmasın diye işi garantiye alan belediye konu ile ilgili 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne bir dosya daha hazırlattı.
Hazırlanan dosyada bilgi belge ve tüm evrakların öncelikle Başbakanlık Teftiş Kurulu’na gitmesi gerektiği belirtilirken ikinci olarak meclis kararırın iptal edilerek yeniden meclis gündemine getirilip karar alınması önerisinde bulunuldu.
Kimler var?
Konu ile ilgili encümen kararı, bürokrat imzaları ve kurumlar arası yazışmaları incelemeye alan Teftiş Kurulu’dan çıkan karar doğrultusunda başta Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Burhan Özfatura ve dosyada imzası bulunan Personel İşleri Daire Başkanı Mehmet Gardaş, Encümen Üyeleri Uygun Erçevik, Fen İşleri Daire  Başkanı İrfan İçöz, Hukuk Müşaviri Mustafa Sevi, Bütçe Hesap İşleri Daire Başkanı Serap Akdüzen,  Yazı İşleri Kararlar Daire Başkanı Ali Yıldız,  İmar İşleri Daire Başkanı Tülay Yesügey, İZFAŞ genel Müdürü ve evrakta imzası bulunan diğer bürokratlar görevi ihmalden yargılanabilecek. Özellikle sahte belge, yasaya aykırı sözleşme ve evrakları incelemeye alan teftiş kurulu, imzalı olduğu halde isim olmayan, iki ya da üç imza yerine tek imza ile geçiştirilen belgeleri incelemeye aldı.
OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?
Pınar Görücüoğlu’na ait PG şirketi, 49 yıllığına işletmesini aldığı araziyi, daha sonra 7 ayrı firmaya kiraladı. DENKAP A.Ş, (Aquapark), MARYAT (Alışveriş Merkezi), İZPA (Otopark), Koray Tur (Büfeler), Evla İnş. (Disko ve çocuk oyunları), Tarık Atan (Düğün Salonu ve fastfood), Cengiz İçen (Yarış Pisti) olan projeyi hayata geçirmek için inşaat çalışmalarına başladı. Tesislerin bir bölümü yapıldıktan sonra üst şirket PG maddi sıkıntıya girdiği için çalışmalar ortada kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve alt şirketler PG şirketine karşı davalar açtı. 8 yıl sonra, Bornova Belediye Meclisi, PG ile 7 alt şirketin ve kullanım hakları ve inşa edilen tesislerini satın alma kararı aldı. Ancak şirketler ve yapılan tesislerin maliyeti 5.5 milyon YTL tutunca çalışmalar yine askıda kaldı.