Seçimkonduya izin yok

BELEDİYELER FIRSATÇILARI UYARDI
Başkanlar diyor ki: Oy uğruna kanunsuz yapılaşmaya göz yummayız. Kimse kaçak bina yapmaya kalkışmasın. Yıkarız ve savcılığa suç duyurusunda bulunuruz

İZMİR Milliyet EGE – 14.05.2007{nomultithumb}

Zaten beton tarlası gibi
İZMİR’DE neredeyse tüm iktidarlar, her seçim öncesi sandıktan daha fazla oy çıkarabilme hırsıyla kaçak yapılaşmayı adeta görmezden geldi. Ardından, vaat edilip peş peşe çıkan aflarla kent, ''yasal beton tarlasına'' döndü. Ancak, bu kez belediye başkanları sert tavır koydu.

Ağır para cezaları var
ÇÖZÜMSÜZ soruna davet çıkaran seçimkondulara ''dur'' demek için önlemler alındığı açıklandı. Kimsenin, acı, gözyaşı ve maddi kayba dönüşecek kaçak yapılaşmaya kalkışmaması istendi. Aksine davrananların, ağır para cezalarına çarptırılıp, haklarında suç duyurusu yapılacağı belirtildi.

1 ile 5 yıl hapsi var

Belediyeler kaçak yapılaşma tespit edince, bir tutanak hazırlayıp savcılığa başvurmak zorunda. Söz konusu kişiler hakkında dava açılıyor. TCK’nın 184-1 maddesi kaçak inşaat yapanlar için 1 ile 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Demir filizler hazır

Yaklaşan seçimler ve af beklentileri, kaçak inşaat kaygılarını artırıyor. Eskiizmir, Limontepe ve Uzundere gibi bölgelerde, binaların çatılarındaki demir filizleri de her an üzerlerine izinsiz yeni katlar çıkılacakmış gibi duruyor. Aslında tam bir kısır döngünün ve çarpıklığın fotoğrafı… Bir taraftan yıkılan gecekonduların taşınacağı TOKİ konutları ve sağlıklı kent yaşamı sunan Olimpiyat Evleri, diğer tarafta da her an yükselecek bir kaçak katın ''altyapısı!''

AFFEDE AFFEDE BÖYLE OLDU

İzmir’in dağı taşı, uzun yıllar süren göç nedeniyle kaçak yapılarla doldu. Oy hesaplarıyla ses çıkarılmayan gecekondular, aflarla yasal hale geldi ama kanayan yaraya da döndü.

BAŞKANLAR, ''YAPTIRMAMAKTA KARARLIYIZ'' DİYOR

Muzaffer Tunçağ: (Konak Belediye Başkanı)

Hiç kimseye taviz yok
Geçen yıl 200’e yakın kaçak yıktık, 500 kişi hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yapı kontrol birimlerimiz sürekli kontrolde… Özellikle Eskiizmir, Limontepe ve Karabağlar’da yoğun denetim var, kimseye taviz yok.

Ensari Bulut: (Çiğli Belediye Başkanı)

Zabıta ekipleri uyarıyor
Son 5-6 hafta içinde 50’ye yakın yıkım yaptık. En ufak bir tavizimiz yok. Zabıta sokak sokak geziyor, Güzeltepe, Şirintepe, Uğur Mumcu, İstasyonaltı ve Yeni Mahalle’de vatandaşlarımızı uyarıyoruz. En ufak bir taviz vermiyoruz, böyle de devam edecek.

M.Ali Çalkaya: (Balçova Belediye Başkanı)

Kaçağa karşı sıfır tolerans
Balçova’da gecekondu yok. Üç yılda 143 kaçak kat çıkılmış. Eskiden bu rakam yılda 500’ün üzerindeydi. Bu caydırıcılığın nedeni, en üst sınır olan 39 bin YTL ceza kesmemiz. Toleranslı davranmıyoruz. Seçim döneminde bunu gevşetmemiz mümkün değil.

Cevat Durak: (Karşıyaka Belediye Başkanı)

Herkes ‘yapı polisi’ olsun
Yapı kontrol şubesini, müdürlüğe dönüştürüyoruz. Birkaç kaçak girişimi vardı, iki-üç günde müdahale ettik. Hem ekipler dolaşıyor hem de en ufak bir ihbarı değerlendiriyoruz. Herkes ‘yapı polisi’ olsun. Gözümüzden kaçan varsa, gereğini yapalım.

Cemil Şeboy: (Buca Belediye Başkanı)

Dikkatli davranmak şart
Buca’da gecekondu yok. Binlercesi kent dönüşüm projesiyle yıkıldı. Bazen vatandaşlar mevcut binaların üzerine kat çıkmak istiyor. Bu konuda savcılığa yüzlerce dosya verdik. Yine de seçim öncesi dikkatli davranmalıyız. Denetimleri sıklaştıracağız.

Abdül Batur: (Narlıdere Belediye Başkanı)

Durum kontrolümüz altında
Zabıta sık sık kontrole çıkıyor. Bu nedenle durum kontrolümüz altında. Elimizde uydu fotoğrafları da var. Çok hazırlıklıyız. Kaçak binanın faydası olmayacağını vatandaş da biliyor. Bin 800 kaçak bina vardı, bu bölgeleri kent yenileme projeleriyle yeniliyoruz.

Sırrı Aydoğan: (Bornova Belediye Başkanı)

Uydu görüntülerini izliyoruz
Kaçak yapılaşma eskisi gibi değil. Geçmişte plansız bölgelere gecekondu yapılırdı. Şimdi böyle bir şey yok. Sürekli uydu görüntülerinden izliyoruz. Ancak şimdi sorun kaçak kat çıkılması, onunla da mücadele ediyoruz, kimseye izin vermeyiz.

Adnan Yüksel: (Gaziemir Belediye Başkanı)

Personel takviyesi yaptık
Kaçak yapılaşma seçim dönemlerinde artabiliyor. Önlem olarak ekipleri güçlendirdik, İmar Müdürlüğü personelini ve denetim için araç sayımızı fazlalaştırdık. Ciddi anlamda sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Yasalar da eskisi gibi değil.

Ertan Avkıran: (Güzelbahçe Belediye Başkanı)

Kendim kontrol ediyorum
Burada maviyle yeşili jandarma gibi koruduk. Kaçak inşaat yaptırmam, yapanın gözünün yaşına bakmam. 4 yılda 13 yıkım yaptık. Her ay Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi veriyoruz. Seçim nedeniyle şimdi kendim de kontrole çıkıyorum.