Seferihisar’a termal kent oluşturuluyor

Üç jeotermal kuyunun açılmasından sonra 7 megavatlık enerji santralı kurulacak; oteller inşa edilecek

 

İLKER ÇOBAN (Yeni Asır 13.07.2007{nomultithumb})


'Hayali bile çok güzel'
İl Genel Meclisi Başkanı ve İzmir Jeotermal A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Yılmaz, gelişmeyi şöyle değerlendirdi:
"Seferihisar'daki alanı termal turizm kentine dönüştürmenin hayali bile güzel. Aşama aşama yenilenebilir enerji jeotermali, bu bölgede en üst verimiyle kullanmakta kararlıyız. 2 yıl içinde enerji santralı kurmayı, 5 yıl içinde de termal oteller yapmayı hedefledik. Bu proje bittikten sonra milyonlarca dolarlık gelir sağlanacak."

İzmir Jeotermal A.Ş, jeotermal enerji zengini Seferihisar'da yeni bir termal, turizm ve sağlık kenti kurmak üzere harekete geçti. 3 milyon YTL sermaye artırımında bulunan şirket, Büyükşehir Belediyesi'nin master planında turizm gelişim alanı olarak ayırdığı 20 kilometrekarelik sahanın kullanım hakkını, 1.8 milyon YTL'ye, Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nden (MTA) satın aldı. Kalan 1.2 milyon YTL ile, 1987'de MTA tarafından kazılıp atıl kalan 3 kuyuya 3 adet daha ekleyecek olan şirket, bölgede özel sektör tarafından enerji santralı ve termal oteller kurulmasını sağlayacak.

İzlandalılar devrede
Bölgede çok sayıda konuta enerji dağıtacak olan Jeotermal A.Ş, termal seracılığı da teşvik edecek. İl Özel İdaresi'nden devraldığı 5 kuyuyu kurtarmak için ciddi mücadele veren Jeotermal A.Ş, 2 kuyunun işlevini yitirdiğini, 3 kuyunun ise 118, 147 ve 153 derecelik su verdiği, 30 otel ve 2-3 bin konutla 150 dönümlük serayı ısıtabileceği yönünde sonuca ulaştı.
Uzmanların uyarısıyla, bölgede jeotermalle çalışan santral ve termal otel kurma fikri gelişti. 3 milyon YTL'lik sermaye artırımına giden şirket, 1.8 milyon YTL ile 20 kilometrelik alanın termal kullanım ve işletme hakkını MTA'dan aldı. Alan, Seferihisar ile Doğanbey-Payamlı ve Ürkmez beldelerinin bir bölümünü kapsıyor. Sermaye artırımından kalan 1.2 milyon YTL ile 3 yeni üretim kuyusu açılacak. Açılacak kuyular sayesinde 7 megavatlık enerji santralı inşa edilecek. Ayrıca 60 otel, 5 bin konut ve 300 dönümlük seraya termal su verilebilecek. Şirket, iki yıl içinde santralı kurmayı planlarken, özel sektöre otel yapmaları için çağrıda bulunacak. Yabancı yatırımcılar da bölgeye davet edilecek.
İzmir Jeotermal A.Ş, kuyuların bulunduğu alanı yabancı yatırımcıya da pazarlamaya başladı. Şirket, 9 Temmuz'da İzlanda'nın dünyaca tanınmış jeotermal şirketi ENEX'in CEO'su ve beraberindeki heyete, Seferihisar'ı gezdirdi. İzlanda'nın yüzde 80'ine termal enerjiyi ulaştıran ENEX'in santralı kurması ve jeotermali dağıtma işini üstlenmesi bekleniyor. Alanda, Alman firması Siemens yetkilileri de incelemelerde bulunmuştu.