Seferihisar’a büyük ilgi

Bölgede jeotermal kuyularda incelemelerde bulunan İzlandalı heyetten sonra İtalyan yatırımcıların da geleceği ifade edildi

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır 10.07.2007{nomultithumb})


Vali Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, İzlandalı heyetle yakından ilgilendi.

Dünyada ilk defa jeotermal enerjiyle bölge ısıtma sistemlerini ve jeotermal elektrik santrallarını kuran İzlanda firması ENEX'in CEO'su Larus Eliasson ve beraberindeki heyet, bir süre önce İzmir Jeotermal A.Ş'nin MTA'dan devraldığı Seferihisar'daki jeotermal kuyularında incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e geldi.
Heyet, dün, Vali Cahit Kıraç'ı ziyaret etti. Ziyarette, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da hazır bulundu. Vali Kıraç, amaçlarının, İzmir'deki yeraltı kaynaklarını gün ışığına çıkarıp ülke ekonomisine kazandırmak olduğunu söyledi.

Vali'den açıklama
İzlandalı heyetin çağrılmadığı, Almanya'da yapılan bir jeotermal toplantısında İzmir Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Ali İçhedef'ten aldıkları bilgi doğrultusunda İzmir'e geldiği bildirildi. Büyükşehir ile İl Özel İdaresi'nin yüzde 50 payla kurduğu İzmir Jeotermal A.Ş'nin Seferihisar'daki üç kuyusundan saatte, 153 santigrat derecede 700 metreküp sıcak su çıktığı belirten Vali Kıraç, "Gerçek kapasiteyi öğrenmek istiyoruz. Bunun için de zamana ihtiyacımız var. Kapasitesimizi öğrendiğimizzde, kaynakları hangi alanlarda kullanabileceğimize karar vereceğiz, yabancı yatırımcıyı kentimize çağıracağız" dedi.
Elde edilen sıcak suyun termal turizm, seracılık, ısıtma, tarım, elektrik üretimi gibi alanlarda kullanılabileceğini ifade eden Vali Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yap-İşlet-Devret modeli gibi yöntemlerle bu kaynaklar değerlendirilebilir. Henüz bunun çalışması tamamlanmadı. Bittiğinde duyurusuna başlayacağız. Balçova'da 20 bin konut, jeotermalle ısınıyor. Bu rakamı önce 25 bin, ardından 30 bine çıkarmayı hedefliyoruz."
İzmir Jeotermal A.Ş Genel Müdürü Ali İçhedef, İzlandalıların iki gün sürecek inceleme çalışmasının ardından İtalyan yatırımcıların bölgeye geleceğini açıkladı.