Seferihisar seferi oldu

Selamettin Bayındır  

Fanatik çevreci değilim ama Sığacık Körfezi'nin balık çiftliğine dönüştürülmesine tüm gücümle karşı çıkacağım.
Sakin şehrin bu sakin ve bakir koyu, bırakınız Ege'yi, dünyanın en güzel koylarından biri. Orkinosçu patronlardan biri iki yıldır bu deniz alanında çiftlik kurmak için mücadele ediyordu, sonunda muradına erdi, ÇED raporu almayı başardı.
Şimdi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yöre halkı ve çevreciler orkinos çiftliğine engel olmak için seferberlik başlattı. Davalarında çok haklılar çünkü orkinos çiftliği Sığacık Körfezi'nde on binlerce insanın atığına denk bir kirlilik yaratacak. Bu da doğanın katlinin yanı sıra sakin şehir (cittaslow) unvanının iptali anlamına geliyor.

DAVA AÇACAKLAR
Başkan Soyer, "Uluslararası bir proje yakaladık, Türkiye'nin ilk sakin şehri oldu. Sakin şehir kriterlerinde doğa ve çevre çok önemli. Eğer unvanımızı kaybedersek orkinos çiftliğine izin verenlerin hepsinden hesap sorarız" diyor. Sakin Şehrin Mimarı, "Seferihisar'ın şahsında İzmir'in bir kez daha cezalandırılmak istendiğini" öne sürerek şu eklemeyi yapıyor:

"Atalarımızdan dedelerimizden bize pırıl pırıl kalan bu denizi, çocuklarımıza torunlarımıza yine pırıl pırıl bırakacağız. Kimsenin gücü bunu kirletmeye yetmez, yetmeyecek. Çok güçlüyüz. Dostlarımızla, sivil toplum örgütleriyle, basınla ve hepsinden önemlisi halkımızla bir ve beraberiz. Yolumuz uzun. Büyük karlar, büyük rantlar var. Kolay kolay gitmeyecekler. Ama biz de kolay kolay vazgeçmeyeceğiz. Dava açacağız, bizi, yasaları ve mahkemeleri yok sayamayacaklar."
Japon mutfağının en ünlü yiyecekleri olan 'suşi' ve 'şaşimin'in hammaddesi olan orkinos etini dünyada en fazla Japonlar tüketiyor. Ana malzemesi çiğ balık ve pirinç olan suşinin en lezzetlisi mavi yüzgeçli Ege ve Akdeniz orkinosundan yapılıyor, ağızda hemen dağılıyor.
Yüzde 35'i Akdeniz havzasından elde edilen 800 bin tonluk dünya üretiminin 500 bin tonu Japonya'ya ihraç ediliyor. Bizde Çeşme Ildır ve Gerence'de dört, Antalya'da üç orkinos çiftliği var. Engel olunmazsa şimdi de cennet Sığacık'ta 700 tonluk yeni bir tesis kurulacak.
Orkinosun üretimi zordur. Bir kilogram ağırlığındaki orkinosu üretmek için 20 kilograma yakın balıktan elde edilen özel yem kullanılıyor. Yemlik balıklar Batı Afrika, Kuzey Atlantik ve Amerika'dan ithal ediliyor. Buna rağmen orkinos üretimi çok karlı bir sektör.

DESTEK VERİN

Dünyada orkinos çiftlikleri kıyıya en az 1.5 kilometre uzaklıkta, 50 ile 80 metre arasında değişen derinlikte kuruluyor. Bizim müteşebbisler buna uymuyor. Çünkü yavru orkinosların kıyıdan uzaklaştıkça yaşama şansı azalıyor. Bu da çiftlik başına yüzde 20-30 arası ürün kaybına neden oluyor.
Klişe laf ama önemli… Bu dünyadan başka gidecek yerimiz yok. Denizleri kirletiyor, dereleri gölleri kurutuyor, ormanları yakıp havayı solunmaz hale getiriyoruz. Geçtiğimiz günlerdeki çekilmez sıcaklıkları ve nemi unutmayın. Doğa, verdiğimiz zararın bedelini mutlaka ödetiyor. İşte haberleri izliyorsunuz, Rusya'da haftalardır süren yangınlar henüz tamamen söndürülemedi. Pakistan'da felaket yaşanıyor, 70 yıl geriye gitti bu ülke.
Bunları unutmayın ve rantçılara karşı Seferihisarlıların yanında yer alın.

Kaynak: Yeni Asır – 25.08.2010