Satış için oyun oynanıyor

ZEHRA ŞAHİNDOKUYUCU ANKARA

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren, "Türkiye'de bu yıl yaşanan su azlığı doğrudan kuraklığa bağlanarak su üzerinde oynanan oyunlar gizlenmeye çalışılıyor. Suyun etkin ve çevre ile uyumlu kullanılması, havza bazında planlama ve yönetimi ile mümkündür, nehirlerin satışıyla değil" dedi.

'SUDAKİ OYUNLAR GİZLENİYOR'

Mustafa Diren, 3 yıl önce Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak "gelecekte su savaşlarının kağıt üzerinde yapılacağını"

söylediklerini hatırlattı ve şunları kaydetti, "İşte söylemlerimizin kanıtı, stratejik öneme sahip en önemli varlıklarımızdan biri olan suyun kontrolünü yabancı şirketlere devretmekten bile çekinmiyoruz. Anlaşılan savaşlara gerek kalmayacak. Savaşlara gerek kalmadan da her yer satıla-biliyormuş. Ülkemizde bu yıl yaşanan su azlığı doğrudan kuraklığa bağlanarak su üzerinde oynanan oyunlar gizlenmeye çalışılmaktadır. Bölgeler arasında farklılıklar bulunmakla birlikte, ülkemizin kendine yetecek kadar suyu vardır."

Diren, Ankara ve İstanbul'daki su tüketiminin diğer illerden fazla olduğunu ve geçen yıl 'park ve bahçe sulaması' adı altında kaşıdı olarak suyun sokaklara akıtıl-masıyla tüketimin had safhaya ulaştığını ifade etti.

'SU KAYNAKLARINA SAHİP ÇIKIN'

"Bu gerçeği kamuoyundan saklamak isteyenlerin su sıkıntısına iklim değişimini neden olarak gösterdiğini" anlatan Diren, Türkiye'nin benzer kuraklığı 2001 yılında da yaşadığını, ancak 2002 yılındaki yağışların bu açığı kapattığını belirtti.

Diren, Dünya Su Forumu toplantısının, "Türkiye'deki suların pazarlanmasını sağlamak için" 2009'da Türkiye'de yapılacağını bildirdi ve vatandaşları su kaynaklarına sahip çıkmaya çağırdı.

Birgün – 01.08.2007