Sasalı’ya yeni bir dünya kuruluyor

Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nın idari binaları tamamlandı. Şimdi sıra hayvanların yaşayacakları barınaklarda.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sasalı'da yeni bir dünya kuruyor.
Kültürpark'ta bulunan hayvanat bahçesinin taşınacağı Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nın idari binalarının tamamlanmasının ardından, barınakların yapımı da hızlı bir şekilde başladı. Sasalı'da sürdürülen projeye göre, barınakların Eylül 2007'de tamamlanması planlanıyor.
Gediz Nehri ile Tuzla Caddesi arasındaki 425 bin metrekare alan üzerinde oluşturulan Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda yaşayacak hayvanların, kendi doğal ortamlarına uygun mekanlara dönüştürülmesi için çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Özellikle de, ziyaretçiler parkta gezerken, hayvanlarla aralarında kafes, tel, bariyer gibi yapay görsel ayıraçların olmamasını sağlamak için uygun yapılanmaya özen gösteriliyor. Barınakta, bu ayıraçların yerine su, hendek gibi doğal engelleyiciler kullanılıyor.
Ayrıca, farklı türlerin ayrı bölgelerde bulunması için, yürüyüş yolları ile hayvan bakım yollarının birbirleriyle kesişmeyeceği kullanışlı bir parkur hazırlanıyor. Alanın girişinde yaklaşık 500 araçlık otopark oluşturuluyor. Alandaki 4 adet mevcut yapı ise onarım yapılarak kullanılabilir hale getirildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nın 2008 yılında bitirilmesi öngörülüyor.
Sasalı'da oluşturulan Doğal Yaşam Parkı'nın, kentin önemli cezibe merkezlerinden biri haline getirileceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ziyaretçilerin hayvanları doğal ortamlarında izlemelerinin büyük bir ayrıcalık olacağını söylüyor. İzmir Kuş Cenneti ile de örtüşecek bölgede ağaçlandırma çalışmaları 3-4 yıldır devam ediyordu.
Projeyle Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı ve Kent Orman birlikte ele alınarak kentin kuzey aksında günü birlik rekreasyon ihtiyacını görecek önemli bir mekan oluşturulacak.
Doğal Yaşam Parkı'nda neler olacak?
Büyük kediler; aslan, kaplan ve puma.
Tropik Merkez: Sürüngenler, timsah, kaplumbağa, papağan, balık ve çeşitli kuş türleri.
Fil barınağı: Parkta filler için toplam 15 bin metrekare açık alan, 550 metrekare kapalı barınak oluşturuluyor. Bu bölümde 7 adet fil barınabilecek.
Maymun barınağı: İki ayrı adadan oluşan, açık alanlar ve kapalı barınakların bulunduğu 6.600 metrekarelik yer ayrıldı.
Ayı, kurt, tilki; büyük kedilerin açık ve kapalı barınaklarının bir benzeri oluşturuluyor. Bu bölümde ayrıca kayalıklar arasından gelen doğal su akıntıları olacak.
Kelaynaklar: Soyu tükenmekte olan keleynaklar için 570 metrekarelik doğal kayalıkların yer aldığı barınak oluşturuluyor.
Papağan: Ziyaretçilerin içine girip papağanları besleyebileceği 600 metrekarelik doğal bir ortam kuruluyor.
Yırtıcı kuşlar: Akbaba, şahin, baykuş ve kartal gibi yırtıcı kuşların her biri 500 metrekarelik 4 ayrı barınak oluşturuluyor.
Aviary: yırtıcı olmayan ve insanlarla bir arada yaşayabilen kuşların serbestçe uçabilecekleri, içine ziyaretçilerin de girebileceği yaklaşık 3000 metrekare büyüklüğünde bir alan tasarlandı.
Deve barınağı: İçinde 126 metrekare kapalı barınak oluşturulacak 3000 metrekarelik yer ayrıldı.
Çocuk Hayvanat Bahçesi: Çocukların at, tavşan, tavuk, kaz, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarla bir araya geleceği alan tasarlandı. Bu bahçe, çocukların ata binebileceği manej, ahırlar ve kümes bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca, ailelerin çocukları ile birlikte oturup dinlenebileceği oturma alanları bulunuyor.
Geyik barınakları: kızıl ve ala geyiklyer için, kapalı barınakların da bulunduğu toplam 7.900 metrekarelik alan ayrıldı.
Ceylan-keçi: Ceylanlar için 3.900, keçiler için de 3.400 metrekare açık alan tasarlandı. Ayrıca hayvanlar için kapalı mekanlar da oluşturulacak.
Afrika savanı: Devekuşu, zebra, ve zürafanın birlikte yaşayacağı toplam 18.000 metrekarelik bir alan tasarlandı.
Gölet: Doğal Yaşam Parkı'nın giriş kısmında, içinde çok sayıda su kuşunun yaşayacağı 8.450 metrekare büyüklüğünde gölet oluşturuluyor.
Doğal Yaşam Parkı'ndaki bu bölümlerde ziyaretçilerin hayvanları kendi doğal ortamlarında rahatça izleyebilmeleri için gezinti bantları, gözetleme kuleleri, dinlenme alanları ve çocuk oyun alanları oluşturulacak.
Ayrıca, hayan mutfağı, yem ambarı, atölye, yemekhane, karantina, eğitim-konferans ve sergi salonu ile giriş binası da Doğal Yaşam Parkı'nda yer alacak.

haberekspres – 03.05.2007{nomultithumb}