Sasalı’da yeni bir dünya

Hazırlık çalışmaları süren Doğal Yaşam Parkı’na, hayvanat bahçesi taşınacak. Bittiğinde, ziyaretçiler, hayvanları doğal ortamlarında izleme şansı bulacak

 İzmir Milliyet – 02.05.2007{nomultithumb}

Kültürpark’taki hayvanat bahçesinin taşınacağı Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda, idari binaların inşaatı tamamlandı. Halen barınakların yapımının devam ettiği ve çalışmaların eylülde biteceği belirtildi.
Gediz Nehri ile Tuzla Caddesi arasındaki 425 bin metrekare alanda oluşturulan parkta, hayvanlar doğal ortamlarında yaşayacak. Barınaklarda; tel örgü, bariyer, parmaklık yerine su, hendek gibi doğal engelleyiciler kullanılacak. Ayrıca, farklı türlerin ayrı bölgelerde bulunması için yürüyüş yolları ile hayvan bakım yollarının birbirleriyle kesişmeyeceği kullanışlı parkur hazırlanacak. Girişte, 500 araçlık otopark da oluşturulacak.
Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nın, 2008’de bitirilmesi planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, buranın, kentin önemli cezibe merkezlerinden biri haline geleceğini belirtiyor, ''Ziyaretçilerin, hayvanları doğal ortamlarında izlemeleri, büyük bir ayrıcalık olacak'' diyor.