Sanayiciler çevre felekatini konuştu

Egeli sanayiciler, çevre paneli düzenledi. Küresel iklim değişikliğini tartıştı. Uzmanlar ''Çevre artık sinyal vermiyor, çünkü felaket geldim diyor'' şeklinde uyarıda bulundu

İZMİR Milliyet – 24.04.2007{nomultithumb}

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) ile Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından ''Küresel İklim Değişikliği Paneli'' düzenlendi.
EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nedim Kalpaklıoğlu, küresel iklim değişikliğinin önemini yağışların azlığıyla anladıklarını belirterek şunları söyledi: ''Biz sanayiciler, verimliliği krizler sayesinde öğrendik. Ülkemizde artık kuraklık ve su kaynaklarının azalmasıyla değişik yorumlar yapılıyor. Küresel ısınma, bazı sektörlere kayıp, bazılarına kazanç getirmiştir. Tüm sektörler değişen iklim koşullarına göre üretimlerinde değişiklik yapmaktadır.''
EBSO Çevre Danışma Konseyi Başkanı Halit Şahin, toplumda çevreyi sanayicinin kirlettiği izlenimi olduğunu belirterek, ''Biz bu önyargıyı kırmak için 1980 yılında çevre kuruluşunu kurduk. Sanayicileri bilinçlendirmek ve çevreye duyarlılığı arttırmak için öncelikle kurumlar arası işbirliği ön plana çıktı. Üniversitelerle bağlantı kurduk. Bu konuda ilk işlem arıtma tesislerinin kurulmasıdır'' dedi.

Sıcak artıyor, su azalıyor
Panele katılanlardan Prof. Dr. Ümit Erdem, ''Artık somut gerçeklerle yüzleşmek gerek. Sıcaklık yükseliyor ve suyumuz azalıyor. Bu gelişmelerden en az zararı görmek için tedbirler planlamak değil, planlanan tedbirleri uygulamak gerek. Çevre artık sinyal vermiyor, çünkü felaket geldim diyor'' şeklinde konuştu.

Medya çevreye çok duyarlı
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, toplum bilinçlenip, bilimsel çalışmalar arttıkça 100’lerle ifade edilen haber sayılarının binler, milyonlarla ifade edilir olduğunu söyledi. Kavaklı, örneğin bir Çernobil olayıyla ilgili olarak 2 yılda 49 bin 900 haber/makale yayınlandığını; küresel ısınmayla ilgili 3 yılda 543 bin, çevre sorunlarıyla ilgili olarak 6 yılda 1 milyon 210 bin haberin yayınlandığını belirtti.