Sağlıklı kentler için yeni yol haritası

HaberEkspres – 03.08.2007

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğündeki 72 kurum ve kuruluşun katılımıyla oluşturulan "Sağlıklı Kentler Platformu", çalışma gruplarını belirleyerek yeni projelerin üretimi için harekete geçti.
Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışma gruplarının gündemlerine alıp irdeleyeceği konular ve üreteceği projeler ile İzmir'in "Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Ağı"na üye olması sürecine önemli katkılar sağlanacağını söyledi.
Başkan Kocaoğlu, "Çalışma gruplarının yapacağı çalışmalar ile sağlıklı bir İzmir için yol haritamızı belirleyeceğiz" dedi.
Kent yaşamının fiziksel, psikolojik, çevresel, sosyal, kültürel ve ekonomik seviyesinin geliştirilmesi için oluşturulan "İzmir Sağlıklı Kentler Projesi"nin katılımcıları, 6 ana başlık altında belirlenen çalışma gruplarını oluşturdu. Gruplar, "Kentleşme", "Çevre", "Sağlık", "Ulaşım", "Sosyal ve Kültürel Hizmetler" ile "Ekonomi" olarak belirlendi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, öneriler doğrultusunda ana başlıklar ile ele alınacak olan konu başlıklarının daha da çeşitlendirilebileceğini ve İzmir'i ilgilendiren her konunun dikkate alınacağını söyledi.

Kentin dinamikleriyle birlikte çalışıyoruz

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin eylül ayındaki genel kurulunun İzmir'de gerçekleştirileceğini de belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:
"Sağlıklı Kent Projesi, çerçevesi çok geniş bir konu. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulan platformda, başta Valiliğimiz olmak üzere, Emniyet Müdürlüğümüz, üniversitelerimiz, odalarımız ve sivil toplum örgütlerimiz yer alıyor. Yani, bu platformda tüm İzmir temsil ediliyor. Dünyada ülkeler, insanlık ve hatta kentler zamanla yarışırken, biz de sağlıklı bir İzmir kenti için çok hızlı hareket etmek zorundayız. Ne kadar hızlı olursak, o kadar mesafe katederiz. Çalışma gruplarının gerçekleştireceği çalışmalar ile bilgiye sahip olmak, ortaya çıkarmak ve sağlıklı bir İzmir için yol haritamızı belirleyeceğiz."
Belediye Başkanının sabah kalkıp "şurada şunu yapın" deme lüksüne sahip olmadığını ifade eden Kocaoğlu, büyük kentlerin böyle bir anlayışla yürütülemeyeceğini kaydetti.
Kocaoğlu, çalışma gruplarında yer alan kent dinamiklerinin belirleyecekleri ve oluşturacakları yol haritasının, kendileri için yol gösterici özellik taşıyacağını belirterek, "Bunların içinde acil olanlardan başlamak üzere nelerin yapılacağını, nasıl yapılacağını belirleyip yaşama geçireceğiz" diye konuştu.