‘Sağlık konulu EXPO turizmi canlandırır’

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır – 26.10.2007{nomultithumb})

Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma, Uygulama Merkezi'nin (DEÜBİMER) düzenlediği 'EXPO 215 için bir ışık: Sağlık Turizmi' konulu sempozyum Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. DEÜBİMER Müdürü Prof. Dr. Şevkinaz Gümüşoğlu, AB ülkelerinin, ekonomik sıkıntılar nedeniyle sağlık politikalarını değiştirdiğine dikkat çekerek, "Avrupalılar, sağlık hizmetlerini daha ucuza alabileceklerini ülkeleri tercih etmeye başladı. İzmir, bu konuda lider kentlerden biri olabilir" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in, turizm şemsiyesi altında kalkınacağını söyledi. Bu hedef ve vizyon doğrultusunda çalışmalara devam ettiklerini belirten Kocaoğlu, "İzmir, turizmle büyüyecek. Sağlık temalı EXPO, bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracaktır" dedi.

Sahiplendik
Başkan Kocaoğlu, EXPO sürecinin kent, üniversiteler ve öğrenciler tarafından sahiplenilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. EXPO'nun, kentin dönüşümünü ileriye doğru sıçratacak, dünyanın İzmir ile buluşma noktasını sağlayacak önemli bir proje olduğunu kaydeden Kocaoğlu, "Homeros'un Truva Savaşları'nı anlattığı İlyada kitabındaki Agamennon kaplıcaları, o günden bugüne geliştirilerek, hala dünya insanlarına sağlık dağıtıyor. Çeşme'nin termal kaynakları, bugün 5 yıldızlı otellerimizde hizmet veriyor. Ancak yeterli değil. Sağlık turizmi açısından dünyanın en zengin jeotermal kaynaklarına sahip İzmir'in yapması gerekenler var. Jeotermalle ısınan 45 bin konutu, 100 binlere çekebiliriz" dedi.