Salhane üstgeçidine kiracı engeli çıktı

{nomultithumb}Mülkiyeti Devlet Demiryolları'na ait olan arazide inşaat malzemeleri satan firmanın tahliyeye yanaşmaması, Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nde 4 aylık gecikmeye neden oldu

ERTAN GÜRCANER (yeniasır) 07.05.2007


TCDD'ye ait araziyi kiralayan firma, tüm uyarılara rağmen boşaltmıyor. Bu durumda üstgeçit inşaatı da gecikiyor

Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nde Salhane'de yapımı öngörülen karayolu üst geçidi, viyadük ayaklarının oturacağı arazideki inşaat malzemeleri satan firmanın araziyi boşaltmaması nedeniyle bir türlü başlayamadı. Mülkiyeti TCDD'ye ait arazinin, kiracı firma tarafından bir an önce boşaltılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından defalarca yazı yazılmasına rağmen bir sonuç alınamadı.

Sorunlar bitmiyor
Geçtiğimiz yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi 5. etap inşaatları kapsamında ihalesi yapılan ve Ocak ayında inşaatının başlayıp bu günlerde tamamlanması öngörülen adliye karayolu üstgeçidine, aradan geçen 4 aylık süre zarfından bir çivi dahi çakılamadı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nde yaşadığı sıkıntıların ardı arkası bir türlü kesilmedi. Karşıyaka'da 3 kilometrelik yeraltı tünelinin yapımı sırasında zemindeki sıvılaşmanın kötü olması nedeniyle tünel inşaatının yapımında 6 aylık bir gecikme yaşayan Büyükşehir, şimdi de Salhane'de TCDD'nin kiracısı konumundaki firmanın araziyi boşaltmaması nedeniyle sorun yaşıyor.
TCDD, mülkiyeti kendisine ait arazideki kiracısını tahliye edemeyince, adliye karayolu üstgeçidinin inşaatına da başlanamadı. Anadolu ve Ozan Abay caddelerini birbirine bağlayacak olan ve adliye bölgesindeki trafiği büyük ölçüde rahatlatması öngörülen üstgeçidin inşaatına başlanamaması, Büyükşehir Belediyesi'nde sıkıntı yarattı.

Eriş: Takipçisiyiz
TCDD İzmir Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, arazinin yaklaşık 10 yıl önce Cihat Yoğurtçuoğlu isimli vatandaşa kiralandığını hatırlatarak şunları söyledi:
"Karayolu üstgeçit köprüsünün yapımı için kiralanan bu yerin bir bölümünün boşaltılması gerekiyor. Daha önce TCDD olarak firmaya söz konusu alanı boşaltması için defalarca yazı yazdık ama bir sonuç alamadık. TCDD, mülkiyeti kendisine ait yerleri kiralarken imzaladığı sözleşmelerde, 'Eğer kiralanan alan TCDD'ye lazım olacak olursa, kiracı alanı boşaltmakla hükümlüdür' maddesi yer almaktadır. Eğer firma boşaltmamakta diretirse, dava konusu olur. TCDD olarak konunun takipçisiyiz."