“Sakin Şehir”in öfkesi sert oldu

TAYLAN YILDIRIM DHA
Doğa cenneti Sığacık’ta orkinos çiftliğine karşı aydınların ve sanatçıların da desteğini alan Seferihisar halkı kararlılığını gösterdi; yapılan protesto gösterisine binlerce eylemci katıldı.

Tekrar gözden geçirin
TÜRKİYE’nin tek yavaş şehri (cittaslow) olan, Seferihisar’da yaklaşık 2 bin kişi, kurulması planlanan orkinos çiftliğine tepki gösterdi. Ellerinde döviz ve pankartlarla slogan atan yaklaşık 2 bin kişiye, sanatçılar Vahide Gördüm, Altan Gördüm, Aslı Güngör, Volkan Severcan, İlker Kızmaz ile dünya buzaltı dalış şampiyonu Şahika Ercümen de destek verdi. Sığacık Meydanı’nda toplanan gruba ilk seslenen, aynı zamanda gösteride sunuculuk da yapan Volkan Severcan oldu. Severcan, orkinos çiftliği kurulma kararının tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Turizm istiyoruz
SEFERİHİSAR Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, atalarından aldıkları tertemiz suları torunlarına da öyle bırakacaklarını belirterek, “Seferihisar geleceğini balıkçılığa ve turizme bağlamıştır. Bizler daha önce ‘balık çiftliklerine karşı değiliz ama burası uygun değil’ dedik, ancak anlamadılar. Binlerce insan hep bir ağızdan ‘hayır’ dedik duymadılar. Gelmeye kararlı görünüyorlar. Ancak bu iş o kadar kolay olmayacak. Hep birlikte haklılığımızı haykıracağız. Onları vazgeçirene kadar haykırmaya devam ereceğiz” dedi. 

Yakında gelirler
Greenpeace temsilcisi Banu Dökemcibaşı, mayıs ayında orkinos mevsiminin başlayacağına dikkat çekerek, “Yakında çiftliği kurmaya gelirler; hazır olalım” dedi. Konunun hukuki boyutunu yürüten Avukat Şehrazat Mercan ise, “Sığacık birilerinin ‘kar’ hanesi olmayacak. Turizm ve sit alanı ilan edilmesi halkımız için daha faydalı” diye konuştu. 

Denizde nöbet
Eylemin ikinci bölümünde protestocular balıkça ve gezi tekneleri ile denize açıldı. Orkinos çiftliğinin kurulması planlanan bölgede gösterilerine devam etti. Burada “Orkinos Çiftliğine Hayır” ve “Nöbetteyiz” pankartları açıldı. Eyleme katılan yaklaşık 60 tekneye sahil güvenlik botu da önlem amaçlı olarak eşlik etti.

 

Kaynak: Milliyet Ege – 14.03.2011