Sakin şehirde eylemli festival

İbrahim IRMAK 

TÜRKİYE’nin ve İzmir’in parlayan yıldızı Seferihisar’a bir dokunduk bin ah işittik.

Geçen hafta Mavi-Yeşil köşemizde yazdığımız “Sakin Şehir’de Orkinos Kâbusu” haberimiz çok ses getirdi. Her yanı tarih kokan Seferihisar’ın Sığacık Körfezi’nde kurulacak Orkinos çiftliğine izin vermenin, cinayet benzetmesinin hafif kaldığı söylendi.
Orkinosların dışkılarının insan dışkısıyla eşdeğer olduğunu söyleyen çevreciler, “Sığacık’a Orkinos çiftliği kurdurmak, tarihi cehalet ve memlekete ihanet” dedi. Avrupa’nın ve Amerika’nın bir küflü taşı bile koruma altına aldığını belirten çevreciler, “Onlar tarihi dokuları korurken, biz yakıp yıkıyoruz. Resmen koruma altında olması gereken yerleri insan eliyle yok ediyoruz. Üstelik Seferihisar, dünyanın en çağdaş kent projelerinden biri olan Cittaslow (Sakin Şehir) Kentler Birliği’nin ilk Türkiyeli üyesi. Bu şehri koruyup kollamamız gerekirken, berrak sularını kirletip kıyılarını foseptik, çukuruna çevirmeye hazırlanıyoruz” diye tepki gösterdi.
Soyer: Mücadeleye devam
Bir de koşarken resmen ayağına basılanlar var. Türkiye’nin gururu olan Sakin Şehir projesini Seferihisar’a kazandıran Başkan Tunç Soyer’in feryatları var. Tunç Başkan, “Seferihisarlı parti ayrımı yapmadan sakin şehir için birlik oldu. Yani eğilmek yok, mücadeleye devam” diyor ve tüm sivil toplum kuruluşların, çevrecileri gazetecileri, sanatçıları, “Seferihisar’ın Sığacık Körfezi’nde Orkinos Çiftliğine Hayır” eylemine çağırıyor.

TARİH VE YAŞAM TARZININ KORUNMASI

? Başkan Tunç Soyer, Cittaslow Birliği, kentlerin kendi kimliklerini, özelliklerini, tarihlerini ve yaşam tarzlarını korumalarını ve ön plana çıkarmalarını destekleyen felsefesinden yola çıkarak 25-26 Eylül tarihlerinde festival düzenlediklerini de belirtiyor. Festivalde, Seferihisar’ın Sığacık Körfezi’ne kurulmak istenen ve ÇED olumlu raporu alan Orkinos balık çiftlikleriyle ilgili gazetecilerin, sanatçıların, televizyoncuların katılımı ile planlanan alanda yüzüleceğini belirten Başkan Soyer, “Ardından yönetmen Çağan Irmak’ın çektiği Sakin Şehir Seferihisar Belgeseli’nin galasını yapacağız” diyor.

Koşarken ayağa kurşun sıkmak

Sakin Şehir olarak Türkiye’ye model olmaya çalışan Seferihisar’a Orkinos Çiftliği kurulması “Koşarken ayağa kurşun sıkmak” olduğunu belirten Başkan Soyer, “Kurulacak 700 ton kapasiteli çiftlik, 50 bin kişinin atığını denize dökmekle eşdeğer bir kirlilik yaratacak. Dünyada yasaklanan çiftlikler neden ülkemizde hem de Sığacık gibi eşsiz özelliklere sahip körfezimizde yapılmak istenmektedir?
Ekosistemi etkilemesin
“Balık çiftliklerinin halkımızın daha kolay balık yemesini sağladığını ve ihracatının yapılarak ekonomiye katkı sağladığını biliyoruz” diyen Başkan Soyer, “Biz balık çiftliklerine karşı değiliz, Sığacık Körfezi’nde yapılmasına karşıyız. Mevzuatlarda belirlendiği gibi karadan 0.6 mil açıklara değil, çok net bir ifade ile gerek sualtı canlı yaşamını gerekse eko sistemi etkilemeyecek şekilde kurulması gerekmektedir” diyor.

Kaz bir daha bir daha kaz

BİRİ yapıyor, diğeri bozuyor diye İzmir Hipodrumu önünde bir türlü bitirilmeyen kazıları yazmıştık. Haber yayınlanınca haftalardır bitirilmeyen kazılar hemem tamamlanıp yol hizmete açıldı. Hipodrum önündeki trafik karmaşası da bitti. İlk arayan Hipodrum Müdürü Orhan Karabıyık oldu. Karabıyık, “Aylardır çekilen sıkıntıyı kamuoyuna duyuran Hürriyet Ege’ye teşekkür ederim” dedi. Biz de çalışmaları tamamlayan Telekom ekiplerine teşekkür ediyoruz.
¡¡¡
Yalnız İzmir’deki yap-boz haberleri bitecek gibi değil. Üçkuyular’daki doğalgaz kazılarından sonra yapılan yollar köstebek yuvası gibi, parke taşları ise eğri büğru halde. Bir yetkili bunları bir denetlese ne kadar uyduruk kaydırık iş yapıldığını görecek. Milletin parasıyla yapılan yolların, bir firma para kazanacak verilen izinden sonra nasıl bozulduğunu şahit olacak. Belki de uyarıp o yolları yeniden yaptıracak. Şimdi sizlere Komedi Dükkanı’nı aratmayacak bir çalışmadan örnek vereceğim. Yer yine Karabağlar Üçkuyular, 11/2 sokak. Bu sokak Metro çalışmaları neniyle İnönü Caddesine alternatif olsun diye asfaltlandı, dümdüz hale getirildi. Çünkü, toplu taşım araçları bu yolu kullanmaya başladı. Ancak yol çalışmasından önce buralarda hem doğalgaz hem de internet hizmeti için çalışma yapıldı. Sonra yol düzeltildi. Şimdi yine internet hizmeti verecekler yolda çalışma yapıyor. Önce bir yeri kazıyor. Yok burası değilmiş diye bir metre sonraya yine kazıyor. “Deliği bulamadık” diyor biraz öteyi yine kazıyor. Yani yolları delik deşik ediyor. Şimdi o yol engelli parkura döndü. “Yok mu bunun bir planı programı” desek, firma kızacak. “Belediye yetkilileri bunları görmüyor musunuz” desek onlar kızacak. En iyisi mi biz bu sıkıntıları sizlerle paylaşalım. Biliyorsunuz sıkıntılar paylaşıldıkça azalıyor.

Kaynak: Hürriyet Ege – 23.09.2010