‘Sakin Şehir’ kokmayacak

UTKU BOLULU İzmir DHA
Bakanlık, “Sakin Şehir” Seferihisar’a bağlı Doğanbey, Ürkmez ve Payamlı’ya İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin biyolojik arıtma tesisi kurmasına olanak sağlayan imar plan değişikliğini onayladı.
 
Doğanbey, Ürkmez ve Payamlı’da mevcut Doğal Arıtma Tesisi yaz aylarında yetersiz kaldığı için bölge zaman zaman kötü kokuyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Doğanbey, Ürkmez ve Payamlı’da üç yıldır verim alamadığı ve kokuya neden olan Doğal Filtreli Arıtma yerine 2009’da biyolojik arıtma tesisi yapma kararı aldı. Bunu gerçekleştirmek için mevcut tesisin yanındaki araziler kamulaştırıldı. Ancak, tesisle ilgili plan değişikliği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Şubat 2010’da onayladığı İzmir Seferihisar Doğanbey Termal Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı’nda yeralmadı. Büyükşehir, plana itiraz etti. Planda yeralmadı diye ihalesi iptal edilen tesis için Bakanlığın plan değişikliğini onaylaması beklendi.
Ve beklenen onay geldi
Çevre Düzeni Planı’nında Arıtma Tesisi yapımına olanak sağlayacak değişiklik 28 Temmuz 2010’da onaylandı. Plan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi’nde askıya çıkacak. İtiraz olmazsa yürürlüğe girecek. Bakanlık, Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce hazırlayıp onaya gönderdiği 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli imar planlarını, plan açıklama raporu ve 2009 tarihli jeolojik etüd raporuyla birlikte göndermesini istedi. Böylece alt ölçekli planları da onaylayacaklarını bildirdi.
İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın İzmir’le ilgili konularla yakından ilgilendiğini söyledi. Planla ilgili gecikme eleştirilerine Bakan Günay’ın üzüldüğünü belirten Ediz, plan değişikliğiyle ilgili MTA raporunun beklenmesi nedeniyle de sürenin uzadığını belirtti.
 
Kocaoğlu teşekkür etti
Ediz, “Çevre Düzeni Planı’yla ilgili onay 28 Temmuz’da verildi. Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Belediyesi ve İZSU’ya da bilgisi verildi” dedi. Ediz, Bakan Günay’ın onayla ilgili müjdeyi Başkan Aziz Kocaoğlu’na da verdiğini söylediğini, Kocaoğlu’nun da Bakan Günay’a katkılarından dolayı teşekkür ettiğini bildirdiğini belirtti. Arıtma ihalesi 2010 sonunda yapılacak. Yapım süresi 12 ay olması beklenen tesis 2011 sonunda hizmete girebilecek. Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Ürkmez, Doğanbey ve Payamlı bölgesinin evsel atık su sorununa kökten çözüm getirilecek.
Kaynak: Milliyet Ege – 16.08.2010