Sakin Şehir böyle olacak

Sakin kent’ Seferihisar, Yaşar Üniversitesi’yle değişiyor. Mimarlık öğrencileri binalara yeni çehre için çalışırken, tasarımcılar da otobüs duraklarını yeniledi.

Cephe röleveleri çıkarıldı
YAŞAR Üniversitesi, Türkiye’nin ilk ‘sakin şehri’ Seferihisar’da yaşanan değişimin bir parçası oldu. Mimarlık Fakültesi öğrencileri, ilk olarak kent merkezindeki Atatürk Caddesi’ne el attı. Gençler, eski yapılarda ölçümler yaptı, cephe rölevelerini çıkardı. Hazırlanan rapor, akademisyenler tarafından Başkan Tunç Soyer’e sunuldu. Soyer, ilçedeki caddelerin ve binaların, Yaşar Üniversitesi sayesinde bambaşka bir görünüme bürüneceğini söyledi. 

Duraklar rengarenk oldu
ÖTE yandan üniversitenin Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü’nden gençler de kentteki otobüs duraklarını yağlıboyayla süsledi. Yaklaşık iki ay süren çalışmalarda, tüm otobüs durakları ‘Sakin Şehir’ imajıyla ve kent dokusuyla özdeşleşen salyangoz, deniz, martı ve yelken gibi sembollerle bezendi. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, İİBF Turizm Bölümü ve İletişim Fakültesi’nin de farklı çalışmalarla ilçeye destek vereceği kaydedildi.

Kaynak: Milliyet Ege – 28.05.2010 {nomultithumb}