Sahilde koku çözümü Bakanlık izni bekliyor

UTKU BOLULU DHA 

Seferihisar’a bağlı Doğanbey ve Ürkmez sahilleri 2011 yazında da Biolojik Arıtma Tesisi’ne kavuşamayacak.


Altı aydır izin gelmediği için ihale yapılamıyor. İnşaat süresi sarktığı için de sıkıntının çözüme kavuşması gecikiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izni altı aydır alamayan Büyükşehir Belediyesi, en az 12 ayda inşa edilecek arıtma tesisinin ihalesini yapamadığı için turistik sahiller 2011 yazında da kokacak.

Köklü çözüm olacak
Büyükşehir Belediyesi, kanalizasyon sistemini tamamladığı Doğanbey ve Ürkmez’e hizmet vermesi için 2007’DE Doğal Filtreli Arıtma’dan verim alamadı. Yaz nüfusunun yoğun olduğu bölgede biyolojik arıtma tesisi yapmak için harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm planlama sınırları içinde kalan jeotermal kaynakların yer aldığı doğal SİT’le çevrili mevcut tesisin yanındaki araziler kamulaştırıldı. Biyolojik tesis projesi için bakanlığa başvuru yapıldı. Ancak Şubat 2010’da yapılan başvuruya altı aydır yanıt gelmedi.
İZSU’nun inşa edeceği biyolojik atıksu arıtma tesisiyle Ürkmez-Doğanbey-Payamlı bölgesinin evsel atık su sorununa kökten çözüm getirilecek. Arıtma tesisi yapım süresi en az 12 ay olacak. Ancak, henüz ihaleye bile çıkılamadığı için; izin gelse bile arıtma tesisi 2011 yaz aylarına kadar bitmeyecek. Bu nedenle 2011 yazında da bu sahillerde yine kötü koku sıkıntısı yaşanacak.

Kaynak: Milliyet Ege – 13.08.2010