Sahil yolunda yeni düzenleme yapılacak

BÜYÜKŞEHİR, MUSTAFA KEMAL SAHİL BULVARI İÇİN İHALEYE ÇIKIYOR

Bu çalışmayla, 5.5 kilometrelik bölümde bulunan işletmelerin yeşil alan işgalleri sona erecek

ERTAN GÜRCANER (yeniasır) 26.09.2007 {nomultithumb}


Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki kafeleri işletenlerle belediye yetkilileri, yürüyüş yolu ve yeşil alana konulan masa ve sandalyeler yüzünden sık sık karşı karşıya gelmişti

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafında yer alan kafe sahiplerini karşı karşıya getiren yeşil alan işgalleri, Büyükşehir'in yapacağı yeni düzenlemeyle son bulacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi; 1. Kordon'da yaptığı düzenlemenin ardından yayınladığı Kordon Yönetmeliği'ne benzer bir uygulamayı, önümüzdeki aylarda Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafında yer alan işletmeler için de yapacak.

Köşe kapmaca
Kaldırım ve yeşil alan işgalleri yüzünden sık sık gerginliğin yaşandığı bölgede uygulanacak yeni yönetmelikle, işletmecilerle belediye yetkilileri arasındaki köşe kapmaca da sona erecek. Bu çalışmayla, Göztepe Vapur İskelesi'nin karşısındaki noktadan Konak'a doğru 5.5 kilometrelik bölümde toplam 36 bin 500 metrekalik alan yeniden düzenlenecek, yeşil alan disiplin altına alınacak.
Düzenleme kapsamında sahile bakan işletmelerin önlerinde masa ve sandalye koyabilmeleri için belli bir alan ayrılacak. Masa ve sandalye yerleri belirlenecek. İşletmecilerin uyması gereken kurallar, tek tek tespit edilecek. Yönetmelikte, yaya yürüyüş yolları, yeşil alan ve işletmelerin kullanım alanları kayıt altına girecek. İşletme sahipleri kendilerine ayrılan alanların dışına taşamayacak. Taştıkları takdirde ağır para ve kapatma cezalarına çarptırılacak.
Bu çalışmayla ilgili ihale, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 28 Eylül'de gerçekleştirilecek. Yer teslimi yapıldıktan 60 gün sonra, söz konusu alandaki çalışma bitmiş olacak. Bu çalışmayla, yeşil doku zenginleştirilecek, bölgeye çekidüzen verilecek, tretuvarlar yenilenecek. Ayrıca, İZELMAN tarafından işletilen açık otopark yerleri yeniden ele alınacak. Araç park yerlerinin çizgileri yeniden çizilecek, kazanılmış hakların kaybı olmamasına özen gösterilecek.