Saat Kulesi’nin yıkılan ikizi tekrar yapılacak

Gürcistan'ın Acara Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı Levan Varshalomidze, İzmir'in simgesi Saat Kulesi'nin bir benzerinin aynı dönemde Batum'da da inşa edildiğini, ancak savaş döneminde yıkıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı, kulenin yeniden yapılması için talimat verdi

MUZAFFER OKTAY

Gürcistan'ın Acara Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı Levan Varshalomidze'nin 2 günlük İzmir ziyareti, çok ilginç bir tarihi gerçeği ortaya çıkardı. Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıldönümü kutlamaları nedeniyle İzmirli levanten mimar Raymond Charles Pere tarafından 1901 yılında inşa edilelen Saat Kulesi'nin bir ikizinin de o dönemde Osmanlı topraklarında bulunan Gürcistan'ın Batum kentine yapıldığı, ancak zaman içerisinde savaşlarda tamamen yıkıldığı anlaşıldı.

HEMEN BAŞLANACAK
Konuk Cumhurbaşkanı bu tarihi gerçeği açıklarken, "Bizim saat kulesinin yıkılmadan önceki fotoğrafını Sayın Ekrem Demirtaş'a verdim. Ülkeme döner dönmez aynı kuleyi inşa etmek için çalışmalara başlayacağız" dedi.
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, önceki akşam Cumhurbaşkanı Levan Varshalomidze onuruna İzmir Konağı'nda bir akşam yemeği verdi. Yemekte duygusal anlar yaşanırken, konuk Cumhurbaşkanı ile bir süre sohbet ettim. Cumhurbaşkanı Levan Varshalomidze heyecanla şunları söyledi:
"İzmir Saat Kulesi'nin bizim için önemi çok büyük. Çünkü Sultan 2. Abdülhamit tahta çıkışının 25. yılı için ferman çıkarırken, aynı zamanda saat kulesi bizim ülkemizde de inşa edildi. Fakat kule yıllar içerisinde aldığı darbelerle yavaş yavaş yıkıldı. Ben bizdeki kulenin bir fotoğrafını Sayın Ekrem Demirtaş'a verdim. Ülkemize döndükten sonraki ilk hedefim hemen bu kulenin aynısını inşa ettirmek olacak."

DEMİRTAŞ'TAN DESTEK
Varshalomidze, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir Ege ve Akdeniz'in başında, Batum da Karadeniz'in stratejik bölgesinde ekonomisiyle, sosyal hayatıyla büyük benzerlik taşıyor. Saat Kulesi'nin açılışında İzmirlileri de görmek en büyük mutluluğumuz olacak. Biz ülkemizde yatırımlarla ilgili her türlü talebi bir hafta içinde karşılıyoruz. Otel, restoran yerleri tahsis edebiliriz, hiçbir mülkiyet sorunu yok. İki kere geldiğim İzmir'i, İzmirlileri gerçekten çok seviyorum. İzmir'in deneyimlerine işadamlarımızın ihtiyacı var. İTO'nun Akdeniz ve Ege'de geliştirmek istediği kruvaziyer turizmini Karadeniz'e de yayma düşüncesi var. Bu süreçte birlikte hareket edersek daha başarılı olacağız."
Ekrem Demirtaş da Cumhurbaşkanı'nın bu çağrısı üzerine şunları söyledi: "Aynı kulenin Batum'da tekrar yapılacak olması bizde inanılmaz bir heycan yarattı. Biz de elimizden gelen desteği vereceğiz. Gürcistan'ın yeni pazarlara, Avrupa'ya açılmasında da İzmir çok önemli bir rol oynayabilir. Türkiye'de şu anda Gürcistan'ın kurulu 150 şirketi var ve bunların sadece 7'si İzmir'de. Biz de Gürcü işadamlarını İzmir'e bekliyoruz."

İzmir'e çok benziyor
19. yüzyıldan itibaren İzmir kozmopolit yapısıyla bir dünya kenti olarak Akdeniz'de parlarken, şimdiki Acara Özerk Bölgesi'ndeki Batum da Karadeniz kıyısında canlı sosyal ve ekonomik yapısıyla bölgesinin yıldızı durumundaydı.
109 yıldır İzmir'in senbolü olan Saat Kulesi Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıldönümü kutlamaları için 1901'de inşa edildi. 25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlıydı. Yapıda kullanılan Kuzey Afrika'ya özgü sütun başlıkları, at nalı kemerler ve yapının cephelerinin hiç boşluk bırakılmayacak şekilde dolgulandırılması, kökeni Kuzey Afrika ve Endülüs'teki yapılarda bulunabilecek olan bir mimari anlayışa Oryantalist üslubu katıyordu. Kulenin saatlerini Alman İmparatoru II. Wilhelm hediye etti. İzmirli Mimar Raymond S. Pere'nin tasarladığı kulenin gümüş maketi ise Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunuyor.

Tarihçilerin ikinci kuleden haberi yok
İzmirli tarihçi-yazar Yaşar Ürük, İzmir Saat Kulesi'nin bir benzeri olduğu konusunda kayıtlarda bilgi bulunmadığını hatırlatarak, "Mimarı Raymond S. Pere'in yaşamında da Batum'a gittiği yönünde bir bilgi yok. O tarihlerde Abdulhamit için önemli eserler yapılıyordu. Mimar Pere, Saat Kulesi dışına Sarıkışla'da da 25 kenarlı bir havuz yapmıştı. Ancak o eser, günümüze kadar yaşamadı. Eğer Batum'da böyle bir eser varsa yaşatılması önemli" dedi.

Kitapta yer alıyordu
İzmir Barosu avukatlarından Ercan Şölen, seyehatlerinden birini Batum'a yönelik gerçekleştirdiğini ve dostları sayesinde edindiği "Tarihte Hamşioğulları" isimli kitapta buradaki saat kulesinin fotoğrafını gördüğünü açıkladı. Şölen, "Orada 25. yıl anısına bir de Abdülhamit Camii yaptırılmış, saat kulesi de onun yakınındaymış. Ancak burası zamanla yıkılmış ve yeşil alan bölgesi haline gelmiş. Saat Kulesi'nin yeniden yapılması çok iyi olur" diye konuştu.{nomultithumb}

Kaynak: Yeni Asır- 29.11.2010