SAAT KULESİ ÇATIRDIYOR!

ONARIM İÇİN GÖRÜN, ACELE EDİN, HATTA KOŞUN!

İzmir’in simgesi adeta dökülüyor. Duvarları çatladı, muslukları kırıldı. Bakımdan sorumlu belediyeye neredeyse 50 metre mesafedeki bu tablo İzmirlileri üzüyor

 İZMİR Milliyet

Yakın tarihin tanığı
İZMİR’İN kalbi Konak’taki Saat Kulesi, Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırıldı, 1 Eylül 1901’de tamamlandı. 25 metrelik kuleyle çevresi, kentin ve yakın tarihin tam anlamıyla sembolü oldu. İhtilallere, işgallere, kurtuluşa, suikastlere, toplumsal dönüşümlere tanıklık etti.

Depremlere direndi
KULE, 1 Şubat 1974’teki 5.2’lik İzmir depreminde zarar gördü. Saat kadranının üzerindeki son kat yıkıldı, ancak kısa sürede onarılıp eski haline getirildi. Burası 106 yıldır İzmirlilerin önünden gelip geçtiği, hala randevulaşıp buluştukları, hatıra fotoğrafları çekildikleri bir yer.

En son Piriştina el atmıştı
TARİHİ kule tarihi kule, en son Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın talimatıyla, beş yıl önce bakımdan geçirilip temizlendi. Ama şimdi duvarları çatladı, muslukları kırıldı. Bu durum, İzmirlilerin tepkisine yol açtı, acilen restorasyon yapılması istendi.

 Gövdesi risk altında
İZMİR’İ Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, ''Kesme taşlar arasına demir ve bakır lehimlenerek inşa edilen ana gövde bile risk altında. İzmir’in simgesini feda edemeyiz. Halk, bu konuda yetkililere baskı yapmalı. Sivil toplum örgütleri de devreye girmeli'' dedi.

Konak Camii de aynı

1755 yılında yapılan Konak Camii’nin durumu da neredeyse yan yana olduğu Saat Kulesi’nden pek farklı değil. En son 1964’te restore edilen tarihi bina, geçen yılki depremlerde zarar gördü. Yer yer sıvaları döküldü, çatlaklar oluştu. Halen ibadete açık olan, Kütahya çinileriyle işli, Vakıflara ait caminin dokusu, onarım yapılmazsa zarar görebilir.

Milliyet Ege – 26.02.2007