Rum Köyü Şirince`yi Karıştıran İmar Planı

Rum Köyü Şirince`yi Karıştıran İmar Planı

Sözde “Koruma Amaçlı İmar Planı” dünyaca ünlü eski Rum köyü Şirince’yi hençer gibi vuracak. Halk, planın, dışarıdan gelenleri koruma amaçlı olduğunu savunuyor.

İZMİR’İN Selçuk İlçesi’ne bağlı ünlü Şirince Köyü’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan ’Şirince Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’ köyü karıştırdı. Şirince’nin yerlisi olan 34 köylü, yapımı on yıl süren planın köye ’Sonradan gelenleri’ koruduğu iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Tamamı beyaza boyanmış iki katlı evleri, dar sokakları, zeytin bahçeleri, üzüm bağları, şarabı, köye özgü yemekleri ve mistik havasıyla ünlenen, ardından tarihi Rum Evleri’nden yapılma pansiyonları ile turizme hizmet veren Şirince Köyü’nde halk mutsuz. 

121 KİŞİ İTİRAZ ETTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yaptırılan ’Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’ huzursuzluk yarattı. İzmir İl Özel İdaresi’ne gönderilen plana 121 kişi itiraz etti. İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu itirazların dördünü kabul edip gerisini reddetti. Bunun üzerine Şirinceli 34 köylü, Şehir Plancısı M. Orhan Beker ve ekibi tarafından yapılan planın, aralarında yapımcı TRT mensubu Nuray Yılmaz ile Sevan Nişanyan’ın da bulunduğu “dışarıdan gelenleri” koruduğu gerekçesiyle mahkemeye buşvurdu.


YÖRE TERK OLACAK

Şirince’de 7.5 yıl muhtarlık yapan Ahmet Dereli ise planda çifte standart olduğunu ileri sürdü. Köyde daha önce de imar planı yapıldığını ancak uygulanamayıp iptal edildiğini ifade eden Dereli, “O plan bile bundan güzeldi” diye konuştu. Köy meydanında amcasına ait yerleri işleten Fuat Hasanbeyoğlu ise, biri 230 diğeri 400 metrekare büyüklüğündeki iki arazinin tamamına yakınının ellerinden gideceğini anlatarak, “Plana göre bu arazilerin belli bölümleri yola terk olacakmış” dedi. Şirinceli köylülerin avukatı Taylan Erol, planın köylüyü mağdur ederken plan hakkında bilgisi olan ve köyün dışından gelen insanların ev sahibi olduğunu ileri sürdü.


HERKES DERTLİ

YapIlan plandan bütün köylünün dertli olduğunu, köylünün yaşam alanlarının ortadan kaldırıldığını söyleyen Köy Muhtarı Levent Apak, “Plan bittikten sonra bize haber verdiler. Hatta köy muhtarlığına asmak yerine Selçuk Müzesi’ne asmışlar, müzeden bir görevli köyün evlerinin resimlerini çizmeye gelince öğrendik. Kaymakamlığa başvurduk son anda köyde de asılmasını sağladık. Köylü planla birlikte mağdur oldu” dedi.

Hürriyet / 23.02.2008