Romanlar: Yüz yıllık yerimizden ayrılmayız

SÜLEYMAN SAĞAT (YeniAsır) – 22.03.2007{nomultithumb}

İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Büyükşehir Belediyesi'nin yıkıp yeşil alana dönüştürmeyi planladığı Ege mahallesindeki Roman vatandaşların endişeli bir bekleyiş içinde olduğunu söyledi. Romanların yaklaşık yüz yıldır yaşadığı Ege mahallesinin kaldırılmaması için mücadele edeceklerini belirten Başkan Cıstır, "Hakkımızı aramak için Ege Mahallesi Romanları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni kurduk. Ege mahallesi, bizim akvaryumumuz. Bize sorulmadan hazırlanan uydu kentlerde yaşayamayız" diye konuştu.
Cıstır Ege Mahallesi'nde yaşayan 5 bin roman vatandaştan imza toplayarak Büyükşehir Belediyesi'ne götüreceklerini ve tepkilerini açığa vuracaklarını söyledi. Mahallede dayanışma içinde yaşadıklarını, herkesin günlük işte çalıştığını, uydu bir kentte yaşamalarının imkansız olduğunu vurgulayan Başkan Cıstır, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mahallemizi kurtarmak için ne gerekiyorsa, yapacağız. Roman bölgelerinde sürekli suç oranları gündeme getiriliyor. Mahalleyi kriminal bölge haline biz getirmedik. Burayı yıkmayı düşünenler, mahallemize önce işi, aşı ve sosyal yaşamı getirsinler."