Roma tiyatrosu için sıra kamulaştırmada

Roma tiyatrosu için sıra kamulaştırmada


M.Ö. 1. yüzyılda inşa edilmiş olan antik tiyatro gün yüzüne çıkarıldığında İzmir, yaklaşık 20 bin kişi kapasiteli bir zenginliğe sahip olacak
İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Koruma Amaçlı İmar Planı’nı onayladı. Onayın verilmesi ile kentin en önemli tarihi miraslarından Antik Roma Tiyatrosu’nun gün yüzüne çıkarılması için yapılacak çalışmaların önü açıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin alacağı Meclis kararından sonra kamulaştırmalar başlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin gecekondu alanları arasına sıkışıp kalmış en önemli kültür miraslarından birisi olan Kadifekale-Antik Tiyatro ve çevresini gün yüzüne çıkarılarak kentle-kentliyle bütünleşmesinin ve turizme açılmasının, İzmir açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Hazırlanan proje ile Agora ve çevresi “Arkeoloji ve Tarih Parkı” olarak düzenlenecek. Bu kapsamda Kadifekale Anafartalar Caddesi’ndeki cephe düzenleme projesi ile Antik Roma Tiyatrosu’nun, Agora ve çevresiyle bütünleştirilmesi, yaya aksı destekli açık alan yaratılması hedefleniyor. Ayrıca, Arkeoloji ve Tarih Parkı’nda sanatsal çalışma üniteleri, açık sergi alanları, seyir terasları gibi unsurlar yer alacak. Kadifekale’den Agora-Bayramyeri’ndeki Roma Yolu ve Kemeraltı’nı da kapsayan 270 hektarlık alan, turizm bölgesi olarak gelişecek.

Agora, İkiçeşmelik Caddesi’nden de görünebilir hale gelecek. Konak’taki İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnoğrafya Müzesi’nden Kemeraltı-Agora- Basmane’deki Oteller Sokağı ve Kültürpark’ta bulunan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ne uzanan, içine Roma Yolu (Altın Yol), Antik Stadyum ve Kadifekaleyi de alan “kültür ve tarih” güzergahı oluşturulacak.

Bulgulara göre Romalıların M.Ö. 1. yüzyılda inşa ettiği tiyatro yaklaşık 13 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Çapı 155 metre olan tiyatro, yaklaşık 20 bin seyirci kapasiteli.

Yenigün / 22.02.2008 {nomultithumb}