Örnekköy örnek bir KENT olacak

700 aileyi ilgilendiren Kentsel Dönüşüm Projesi startı verildi. Başkan Durak “Projemizde avlular, restoranlar, dükkanlar ve gazinolar yer alacak” dedi. 
Proje tamamlandığında, her aileden bir kişiye iş verilecek. 150 dükkan, 25 gazino, otoparklar ve sosyal tesisler istihdam alanını oluşturacak.

CAN ÖZLÜ İzmir DHA

Karşıyaka’nın kanayan yarası Örnekköy’deki çarpık yapılaşma ve gecekondulaşmayı bitirmek için kolları sıvayan Belediye Başkanı Cevat Durak, TOKİ ile de resmi temasları başlattı. Örnekköy’deki Roman Mahallesi için düşünülen Dönüşüm Projesi, iki kısımdan oluşacak. Birinci etap proje, 260 dönümlük alanda yer alan 700 haneyi kapsayacak. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onaylanan kararlar doğrultusunda proje aşamasına geçildi. Karşıyaka Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü ile Emlak-İstimlak Müdürlüğü birimleri, sekiz aylık çalışmanın ardından bölgedeki ruhsat ve mülkiyet sorunları ile ilgili incelemeleri tamamladı.
Bölgedeki 700 aileyi ilgilendiren kentsel dönüşüm projesi için eldeki belge ve proje örnekleri ile Ankara turuna çıkan Başkan Durak, TOKİ Genel Müdürü Erdoğan Bayraktar ile görüştü. Projenin bir an önce hayata geçmesi için düğmeye bastıklarını belirten Başkan Durak “Yasal prosedürün ardından kentsel dönüşüme başlayacağız. İlk olarak, Karşıyaka Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve hazineye ait olan araziler üzerinde çalışacağız. Bölge halkının sosyal yapısına uygun bir projeyi hayata geçireceğiz. En fazla üç katlı binalar inşa ederek çarpık kentleşmenin önüne geçeceğiz. Yeni Kent Projemizde avlular, restoranlar, dükkanlar ve gazinolar yer alacak. Tahmini maliyet 20 milyon TL olacak” dedi. Durak, ikinci etap Kentsel Dönüşüm Projesi için de Örnekköy Mezarlığı Bölgesi’ni seçtiklerini belirtti.

Kaynak: Milliyet Ege – 02.08.2010 {nomultithumb}