Örnekköy değil “sorun” köy !

Gecekondu, trafik, altyapı sorunlarıyla boğuşan Örnekköylüler, başta belediye tüm yetkililere ateş püskürüyor.
<Nuray Kurnaz>
Karşıyaka Örnekköy Mahallesi tam bir sorun yumağı. Gecekondu, trafik, altyapı sorunlarıyla boğuşan mahalle sakinleri başta belediye olmak üzere tüm yetkililere ateş püskürüyor… Dedebaşı’nda yıllardır çözümlenemeyen Çevre Yolu’ndan kaynaklanan trafik sorunuyla boğuşan ..

Örnekköylüler, her yağmurda sel basan konutlarına hala bir çözüm bulunamamasına isyan ediyor. Özellikle Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın semti unuttuğunu altyapı sorunlarıyla ilgilenmediğini anlatan mahalle sakinleri, “Siyasetçiler seçim döneminde kapımızı çalmasın. Artık boş laflara karnımız tok” diye konuştu.

Anadolu Caddesi üzerinde kalan bölgede yetkillerin trafik sorununa eğilmesini isteyen semt sakinleri en azından uyarıcı levhaların konulup, trafik ışıklarının daha düzenli çalışmasının sağlanmasını istiyor. Mahalle esnafı Nevzat Balkan ‘Nergis Yolu’nun kapanmasıyla Örnekköy’e tek geçiş noktası burası. Haftada en az 2 trafik kazası yaşanıyor, yakınlarda bulunan Havva Özişbakan Lisesi öğrencileri de can pazarında okula ulaşmaya çalışıyor. Derhal önlem alınmalı” dedi.
Siyasi partilerin seçim dönemlerinde hatırladığı bir semt olduklarını, seçimlerden sonra kimsenin hal hatır sormaya bile gelmediğinden yakınan mahalle esnafı, “Sorunlarımızı çözmeden kimse bizden oy istemesin” diye konuşuyor. Özellikle Karşıyaka Belediyesi’nden dertli olan Örnekköylüler, “Cevat Durak seçimi alınca mahallemize verdiği sözleri unuttu. Başkan Durak hizmetlerini daha çok Anadolu Caddesi’nin yolun altı denilen merkezi bölgelerinde yapıyor. Örnekköy başta olmak üzere hizmet bekleyen tüm kenar mahalleler unutuldu” dediler.
Örnekköy Mahallesi Muhtarı Avni Yüksel ise  Dedebaşı’ndaki yol sorunu için ‘Yaklaşık 50 yıldır bu sorun çözülemiyor. 1985 yılında imara giren bu yol ve çevrenin kaderi şu an için askıda.Müteahhitlerin gelip buradaki mal sahipleriyle anlaşıp mallarını elden çıkarması gerekmektedir.Daha sonrada belediyeye gidip 85 yılında yapılan imar planına göre kendilerine verilen yerlere inşaatlarını başlayacaklar.Şimdilik  bununla ilgili pek bir girişim yok.Bizde bir şeyler yapılması için bekliyoruz.’ dedi.
Örnekköy halkı, 1985’te planlanmasına rağmen yol sorunun hala çözülmemesinin düşündürücü olduğunu söylüyor. Mahallede sık sık yaşanan kazalar daracık yolların kilitlenmesine neden oluyor.
Yenigün 17.12.2006