Referandumda ezici sonuç

Referandumda ezici sonuç

İzmir’de 9 mahallede yapılan referandumda, halkın yüzde 99’u Karşıyaka’dan ayrılmaya karşı çıktı

Karşıyaka’da Bayraklı’nın ilçe olması durumunda buraya bağlanmak istemeyen 9 mahalle muhtarının girişimleriyle gerçekleştirilen referandumda ezici çoğunluğun Karşıyaka’dan ayrılmak istemediği ortaya çıktı. Kullanılan 31.712 oydan sadece 23 kişi Bayraklı’ya bağlanmaya evet derken, 31.687 kişi Karşıyaka’ya bağlı kalmak istedi.

Karşıyaka’daki Doğançay, Emek, Gümüşpala, Onur, Nafiz Gürman, Postacılar, Soğukkuyu, Yamanlar mahallelerinde saat 09.00 da başlayan referandum saat 17.00’de sona erdi. Her mahallede muhtarlık önleri ile uygun olan merkezi yerlerde kurulan sandıklarda muhtarların görevlendirdiği kişiler çalıştı. Referandum sonrası sandıklar, muhtarlar ve görevliler huzurunda tek tek açılarak sayıldı.

Sonuna kadar gideceğiz

Referandumda oy kullanan vatandaşlardan ve mahalle muhtarlarından tepkilerini aldık. “Bayraklı ilçe olsun ama bize dokunulmasın” diyen vatandaşlar, AKP’nin belediye seçimlerini kazanmak için böyle bir yöntem izlediğini belirttiler.

Rıza Ergün, “Karşıyaka mahallemize yakındır. Gerektiğinde yaya olarak da gidebiliyoruz ama Bayraklı ters düşüyor. AKP emekçileri bölmek için uğraşıyor” dedi.

AKP’nin seçim sarhoşluğunu üzerinden atamadığını belirten Ali Ekber Baydemir, “Biz temenni ediyoruz ki akılları başlarına gelir” dedi.

İbrahim Honcan, “Karşıyakalıyız ve Karşıyakalı kalmak istiyoruz. Yetkilileri duyarlılığa çağırıyoruz. Bu halka eziyet etmesinler” şeklinde konuştu.

Referanduma katılan CHP Milletvekili Selçuk Ayhan da, yeni oluşturulacak ilçenin sınırları çizilirken tamamen bilimsellikten uzak ve seçmenin duygularını hiçe sayan bir anlayışla hareket edildiğini belirterek, “Ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. En kötü koşullarda masa başında yapılan hesaplarla sahada kazanamadıkları seçimi kazanma çabaları boşa çıkacaktır” dedi.

Karşıyaka belediye meclis üyesi Metin Solak ise “Yaptıkları bu hatanın bedelini sandıkta ödeyecekler. Karşıyakalı, Karşıyaka’nın bölünmesini istemiyor” dedi.

Soğukkuyu Mahallesi Muhtarı Yaşar Gök, oy kullananlar arasında ‘Bayraklı’ya bağlanalım’ diyen çıkmadığını belirterek, “Halk çok tepkili. Biz mahalle temsilcileri olarak mahallemizi temsil edemeyeceksek o zaman bizi niye seçiyorlar. Bizlerin ve vatandaşın fikirleri sorulmalıydı. Onlar sormadı ama biz şimdi halka soruyoruz. Referandumun sonucu her şeyi gösterecektir” dedi. Referanduma gerekli yanıtın verilmemesi durumunda, başka eylemler yapacaklarını ifade eden Gök, “İşin arkasını bırakmayacağız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)


Referandum dikkate alınsın

Muhtarlar da, Bayraklı’ya bağlanmak istemediklerini belirterek, referandum sonuçlarının mutlaka dikkate alınması gerektiğini söylediler.

Yamanlar Mahalle Muhtarı Ali Uçar: İki günlük çalışmayla yüzde 70 – 80 katılım oldu. Eğer Bayraklı’ya bağlanırsak ıstırap çekme sırası bize gelecek.

Postacılar Mahallesi Muhtarı Abidin Topçu: Mahallemizden referanduma katılım yüzde 100 oldu.
Onur Mahallesi Muhtarı Binali Bingöl: Bugün burada, halkın hür, demokratik, özgür iradesi hakim olmuştur.
Gümüşpala Mahalle Muhtarı Cafer İşler: Vatandaşlar referanduma sahip çıkmışlardır. Bu demektir ki yarın sandıkları koydukları zaman bize zulüm yapan bizi bu hale düşüren iktidar mutlaka sınıfta kalacaktır.
Emek Mahallesi Muhtarı Mehmet Kömürcü: Emek mahallesine kurulan sandıktan çıkan oy sayısı 3554’tür. 3553 Bayraklı’ya hayır demiştir 1 oy evettir.

Nafiz Gürman Mahallesi Muhtarı Şevket Doğan: Sadece mahalle muhtarlığı önünde sandık kurulmuştur. AKP ilçe başkanı, yasanın meclisten geçtiğini öne sürerek çalışmalarımızın önünü kesmiştir. AKP ilçe başkanının halkın önüne gelip, “Ben bir iktidar partisinin ilçe başkanıyım. Sizin sorunlarınıza ortağım. Gerekli yerlere bildireceğim” demesini beklerdik.

Evrensel / 04.03.2008