Raylarda isyan

Dört mahallenin sakinleri hemzemin geçit yapılması için eylem yaptı. İzmir-Ödemiş seferini yapan trenin önü kesildi.

Turan GÜLTEKİN/ İZMİR (DHA)

İZMİR Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları tarafından ortaklaşa yapılan Aliağa- Menderes Hafif Raylı Sistem Projesi’nin çalışmaya başlamasıyla kapanacak hemzemin geçitler nedeniyle Gürçeşme’de “Hatboyu” olarak bilinen dört mahallenin sakinleri raylarda eylem yaptı. Hatboyu’nda bulunan Yenidoğan, Lale, Küçükada ve Güney mahallelerinde oturan yaklaşık 500 vatandaş, saat 17.00 sularında Gürçeşme Lale Mahallesi 1433 sokakta toplandı. Henüz kapatılmamış parmaklıklardan deneme seferleri ile İzmir-Ödemiş ve İzmir-Aydın- Nazilli tren seferlerinin yapılan demiryoluna giren vatandaşlar çeşitli sloganlar atarak raylarda oturmaya başladı.

Türk Bayrağı açtılar

Dört mahallede toplam beş hemzemin geçidin kapanacağını ve mahallelerin ikiye bölüneceğini söyleyen vatandaşlar raylarda oturarak içerisinde 250 yolcunun bulunduğu 32327 Sefer Sayılı İzmir-Ödemiş Treni’ni de durdurdu. Vatandaşlar, trende bulunan makinistler ile bir süre tartıştı. Makinistler bir süre vatandaşları demiryolunu açmaları için ikna etmeye çalıştı, ancak başarılı olamayınca devreye polis girdi. Olay yerine gelen polisler de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşmeden raylardan ayrılmayacaklarını söyleyen vatandaşları ikna edemedi. Tren önünde Türk Bayrağı açan, çeşitli sloganlar atarak oturan hatta raylara yatan vatandaşlar yaklaşık yarım saat demiryolunu işgal etti. Ardından da önümüzdeki hafta Çarşamba günü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yürüme kararı alarak eylemi sona erdirdi.

Bizi ikiye bölüyor

Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Gürsoy, demiryolunun mahalleyi ikiye böldüğünü söyleyerek, “Lale Mahallesi’nde 7 bin kişi oturuyor. Bunun 2 bin 500’ü demiryolunun altında, bizim mahallede hemzemin geçit olarak kullanılan yer alt geçit yapmaya çok müsait, defalarca söyledik ancak kimseye sesimizi duyuramadık” diye konuştu. Yenidoğan Mahallesi Muhtarı Tekin Düz ise “Hat kapatıldıktan sonra vatandaşlar 20 metre ötedeki evine gitmek için en az 4 kilometre yol gitmek zorunda kalacak. Kemer ile Şirinyer arasında hiçbir dönüş yeri yok. Bu belediye çözüm üretmek için değil, sorun yaratmak için çalışıyor. Defalarca söyledik, eylem yaptık, sesimizi duyan yok” dedi.

Kaynak: Hürriyet Ege – 07.07.2010 {nomultithumb}