Raylı sistem projesine 130 milyon euro kredi

Raylı sistem projesine 130 milyon euro kredi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde kullanılmak üzere Avrupa Yatırım Bankası'yla imzalanan 130 milyon euroluk kredinin ilk taksidini 2008'ın Ocak ayında alacak. Belediye bürokratları Lüksemburg'a giderek banka yetkililerine bugüne kadar yapılan inşaatlardaki hakediş belgelerini teslim etti. Banka uzmanlarının incelemesinden sonra sözleşmeye göre en az 25 milyon Euro, en fazla 50 milyon Euro belediye hesaplarına aktarılacak.

Büyükşehir Belediyesi, özkaynakla yapmak üzere yola çıktığı Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde istasyon, alt ve üstgeçit inşaatlarına harcanacak kaynakları Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınacak krediyle karşılayacak. Bütçesinde bu işler için harcanması öngörülen kaynak ise kent için öngörülen farklı projelerde kullanılacak. Krediyi Hazine Müsteşarlığı'yla 3 yıldır yapılan görüşmeler sonucu elde ettiği kefaletle alan Büyükşehir Belediyesi, bir an önce ilk taksidi almak için harekete geçti. Bunun için Genel Sekreter Yardımcısı Pervin Şenel Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülermen ve Mali Hizmetler Daire Başkanı Erhan Bey 2 – 4 Aralık tarihlerinde Avrupa Yatırım Bankası'nın merkezi Lüksenburg'a gitti. Bürokratlar, bugüne kadar proje kapsamında yapılan işlerin hakediş belgelerini banka yetkililerine teslim etti.

Banka uzmanlarının yapacağı inceleme sonrasında, herhangi bir eksiklik bulmamaları halinde Büyükşehir Belediyesi'ne verilecek 130 milyon Euro'luk kredinin ilk dilimi için gerekli olan ödeme emrini vereceği ifade edildi. Ancak, sözleşmeye göre Ocak 2008'de alınması beklenen ilk taksit en az 25 milyon en fazla ise 50 milyon Euro olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, hazine garantörlüğünde Avrupa Yatırım Bankası'ndan alacağı 130 milyon Euro'luk 4 yılı geri ödemesiz olan krediyi, 20 yıl taksitle geri ödeyecek.

Yeni Asır / 10.12.2007