“İzmirliler, çöl gibi bir Körfez’e sahip”

Oda Başkanı Emrah Erginer, kentin tersana, marina, çek-çek eksiğini dile getirerek, acil şekilde kıyı master planı yapılması gerektiğini söyledi

ŞAFAK İNCE (HABER MERKEZİ)

Körfeze sahip İzmir'de halen tersane, marina, çek-çek olmamasına tepki gösteren Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, "Çöl gibi bir körfeze sahibiz, hiçbir şeyimiz yok. Denizle çevrili bir yerde, bu kadar muhtaç durumda olan tek kent biziz" dedi. Acil olarak kıyı master planına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Erginer, "Bunun için bile çok geç kaldık. Eğer iç körfezi değerlendirmezsek İzmir halkına büyük haksızlık yapmış oluruz. Dünyanın en güzel denizine sahibiz ama deniz çocuğu değiliz" dedi.

ATATÜRK'ÜN HEDEFİ
Erginer, Atatürk'ün Kasım 1937'de yaptığı TBMM açılış konuşmasında, "En güzel coğrafi konumda ve 3 tarafı denizle çevrili olan Türkiye, en ileri denizci ulus yetiştirme yeteneğindedir" dediğini hatırlatarak, "Bu sözlerin üzerine çok yol alındı. Ancak İzmir'e baktığınızda aynı hızı göremiyoruz. Kentin hem iç hem dış körfezi var. Bunun yanında Uzun, Hekim, Pırnallı adaları gibi irili ufaklı birçok doğal güzelliği sahibiz. Deniz var, denizde yüzecek gemiyi yapacak potansiyel var, geminin bakım onarımı sağlayacak yetenek de var. Ama gelin görün ki kent merkezli çek-çek yeri ya da marinamız yok" diye konuştu. Erginer, denizcilik sektörünün gelişiminde gemi inşaatçılarının buluşması, bunun için de deniz kültürünün kentin tamamını sarması gerektiğini söyledi.

SİNERJİ LAZIM

Erginer, "İzmir'de en büyük problem kıyı master planının olmaması. İç Körfez'de marina olmayacağına inanan bir grup var. Oysa kıyı belediyelerin bir araya gelmesiyle oluşacak sinerjiyle İzmir Körfezi'nde insanların kayıklara bindiği, sandallarıyla gezdiği deniz haline getirebiliriz. Böylece körfez, çöl havasından kurtulur. Yapılacak çek-çek ve marina ile bu güçlendirilir. Yoksa şu an yapılmak istenen yat fuarının devamının geleceğine inanmıyoruz. Eğer bu kültür oluşmazsa deniz kenti İzmir diye bir kavram da olmaz" dedi. Sığacık, Çeşme yat limanlarının bir süre önce hizmete girdiğini Yeni Foça, Karaburun, Şifne, Seferihisar ve Mordoğan'ın sırada olduğunu ancak İzmir merkezli bir marinanın yapılmaması durumunda zincirin halkasında önemli bir eksiklik meydana geleceğini söyleyen Emrah Erginer, "Biz kent içinde bir tersanemiz yok derken, Bayraklı'daki askeri tersanenin kaldırılması için çalışma yapanlar var. En basitini söyleyelim, körfezde çalışan şehir hatları vapurları arıza yapsa ne olacak? Arızalı gemileri İstanbul'a mı göndereceğiz?" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır – 31.08.2010 {nomultithumb}