“İzmir’in çöpünü buraya attırmayız”

Projenin yapılacağı alanda inceleme gezisi yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile kendisini protesto eden köylüler arasında tartışma çıktı

ERTAN GÜRCANER/SEVİM OLGUN

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Torbalı'nın Taşkesik mevkiinde yapmayı planlanladıkları katı atık bertaraf tesisi alanında, köylülerin protestosuna uğradı. Kocaoğlu'nu yuhalayarak aracının önünü kesen köylüler, çöp deponi alanının bu bölgeye taşınma kararına tepki gösterdi. Köylüler, "İzmir'in çöpünü istemiyoruz" yazan pankart açtı. Tepkiler üzerine Kocaoğlu, köylülerin alkışlı protestoları arasında alanı terk etti. "Yasal bir engel olmadığı sürece projeyi sürdüreceğiz" diyen Kocaoğlu, "Almanya bu konuda en ileri ülkelerin başında geliyor. Gerekiyorsa basın mensupları, Torbalı Belediyesi Meclis üyeleri ve Taşkesik Köyü sakinlerini de oraya götürebilir. Burada ne yapılacağını yerinde gösterebiliriz" dedi.

RAPORLAR ALINDI
Büyükşehir tarafından 1992'den itibaren kentin çöplerinin depolandığı Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi'nin ömrünü tamamlayınca daha modern bir tesis için çalışma yapıldı. İki yıl süren yer arayışlarından sonra, önce Bornova ve Buca ilçelerinin sınırındaki Kaynaklar yakınında bir alan, yakma tesisi için tespit edildi. Daha sonra ise, Torbalı sınırlarında Taşkesik köyüne bin 200 metre uzaklıktaki 121 hektarlık alan bulundu. Orman Bölge Müdürlüğü ve Maden Tetkik Arama Enstitüsü yetkililerinden de bu tesisin Torbalı ilçesi Taşkesik mevkiinde olması konusunda "olur" alındı. Kocaoğlu, gazetecilerle birlikte Torbalı-Bayındır ilçe sınırında bulunan alanda yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi alanına inceleme gezisi düzenledi.

ÇOK SİNİRLENDİ
Taşkesik mevkiindeki yol güzergahında bazı köylüler, Kocaoğlu'nun otobüsü geçerken "İzmir'in çöpünü istemiyoruz" pankartı açtı. Otobüsün önünü kesen köylüler, koruma ekipleriyle tartıştı. Kocaoğlu'nun otobüsten inmesiyle, köylüler ile Başkan arasında sert tartışmalar yaşandı. Kocaoğlu, "Ön Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alındı. Bundan sonraki süreçte köyde iki veya üç kez yasanın gerektirdiği toplantılar yapılacak. Bu toplantılarda görüşlerinizi söyleyeceksiniz. Niye istemediğinizi anlatacaksınız" dedi. Taşkesik Muhtarı İsmail Çakaloğlu ise, "Halkımızın bu tesisi istemediğini dilekçelerle yazdık. Dikkate alınmadı" dedi. Bazı köylüler de ellerindeki tapuları göstererek, "Her şeyimizi aldınız. Burası bizim arazimiz. Taha Aksoy ile görüştük, izinleri almışsınız. Çöplüğü buraya yapamazsınız. Buna izin vermeyeceğiz" diyerek tepki gösterdi. Tepkilerden Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur da nasibini aldı. Bazı vatandaşlar Uygur'un bu arazileri Büyükşehir'e "peşkeş" çektiğini iddia edip, kendilerine de çeşitli şekilde tehditlerin geldiğini öne sürdü. Taşkesik köylülerinin eylemine Aslanlar ve Havuzbaşı köylüleri de destek verdi. Açıklama yapılmasına izin vermeyen köylülerin tavrına sinirlenen Kocaoğlu, "Yeter şov yaptığınız. Neyinizi aldık? 6 yıldır yer arıyoruz. Burası uygun bulundu. Yasal bir engel yoksa prosedür devam edecek" diye konuştu. Tartışmaların büyümesi üzerine otobüse geçen Kocaoğlu, köylülerin alkışlı protestoları arasında alanı terk etti.

BİLGİ EKSİĞİ
Daha sonra açıklama yapan Kocaoğlu, vatandaşların tepkisinin bilgisizlikten kaynaklandığını, provakasyon olduğuna inanmadığını söyledi. Bu bölgeye basın mensuplarıyla geleceklerinin bilindiğini anlatan Kocaoğlu, "AK Parti İzmir Milletvekili Taha Aksoy'a bir şekilde ulaşmışlar. O da, 'Bu konu halloldu. Bu iş bitti' diye bizi destekler bir açıklamada bulunmuş. Ama onun da bilgi eksikliği var. Siyasilerin ayrışacağı şeyler vardır. Ancak bu herkesin, bütün siyasi partilerin desteklemesi gereken bir proje. Bu çöplerin buharlaşması mümkün değil, deponi alanı kuracağız. Bu tesis İzmir için olmazsa olmaz bir proje" dedi. Taşkesik mevkiinde ihtiyacı 30 yıl görecek uygun bir yer bulduklarını belirten Kocaoğlu, "Nasıl olsa ÇED aşamasına gelindiğinde halka gerekli bilgilendirme yapılacaktı. Bu süreçte biz olmadığımız için, kimsenin işine müdahale etmeyelim diye titiz davranmamız sonucu vatandaşın doğal tepkisi ile karşılaştık. Çevreye zarar vermeyecek teknolojiyi kullanarak depolama işini gerçekleştireceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. ÇED süreci ve düzenli depolama için yapılacak projenin ihale aşamasında olduğunu belirten Kocaoğlu, "Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur 'Çöpler buraya döküldükten sonra kimseye zararı olmaz' diye şov yapmadan, tribünlere oynamadan, aklı selim ile karar verdi. Kentin genelinin yararını korumak için karar vermek peşkeş çekmekse niye peşkeş çeksin ki. Uygur, inanmadığı hiçbir şeye evet demez" diye konuştu.

Kaynaklar'dan vaçgeçilmedi
"Bu arada iki belediye başkanı tepki verdi diye Kaynaklar ile Gökdere arasında kalan 22 hektarlık bölümden de vazgeçilmiş değil" diyen Kocaoğlu, "Oradaki çalışma, yakma tesisinde karar kılınırsa devreye girecek. Orası depolamaya müsait bir yer değil. Buradaki deponi alanında ayıklama işlemi yapıldıktan sonra vakumlu ayıklama da yapılıp, organik, depolanması gereken maddeler yüzde 35 azaltılmış olacak. Bu da depo alanının ömrünü uzatacak. Son teknolojik ayrıştırması yapıldıktan sonra gömülüp, üzeri tarım toprağı ile kaplanarak ağaçlandırma yapılacak. Çıkan metan gazından da elektrik üretilecek" diye konuştu.

Tatar: Ön ÇED anlamına gelmez
İl Çevre ve Oman Müdürü Osman Tatar, "Büyükşehir, Orman Genel Müdürlüğü'ne 'Çöp bertaraf tesisi kuracağım' diye başvuru yapmış. Orman Genel Müdürlüğü de 'uygundur' görüşü verip, alandaki orman arazilerinin Büyükşehir'e tahsisini yapmış. Büyükşehir, bu sürecin ardından Mahalli Çevre Kurulu'na konuyu taşıdı. Bizim kurumumuzu da temsil eden arkadaşların bulunduğu Mahalli Çevre Kurulu'nda 'çöp bertaraf tesisinin yapımında kamu yararı vardır' kararı çıktı. Ama bu Başkanın dediği gibi ön ÇED anlamına gelmez. Bundan sonraki süreçte Büyükşehir Belediyesi ÇED raporunu hazırlayıp bize başvuracak. O başvuru üzerine, yerinde inceme yapacağız ve görüş oluşturacağız. Henüz ÇED aşamasına gelinmediği için prosedür gereği bizim ya da bakanlığımızın görüşünün sorulması aşamasına gelinmedi" dedi.

 {nomultithumb}
Kaynak: Yeni Asır – 05.06.2010