“İzmir’e ikinci havaalanı şart”

KAKLIÇ HAVAALANI İÇİN DESTEK YAĞIYOR

Başkanlar kentin kuzey bölgesinin hareketleneceğini ve turizmin gelişeceğini söylediler

(Soldan sağa) Eski Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, İESOB Başkan Vekili Mustafa Ak(arkada), Büyükşehir ve Karşıyaka Meclis Üyesi Adnan Alabay

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Eski Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve Büyükşehir ile Karşıyaka Meclis Üyesi Adnan Alabay, İzmir Esnaf Sanatkalar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu'yu makamında ziyaret etti.
Başkanların ziyaret sohbetinde ortak gündemi, Çiğli'deki Kaklıç Havaalanı'nın sivil uçuşlara açılması oluşturdu.
İkinci bir havalimanı ile İzmir'in kuzey bölgesinin hareketleneceğini ve turizmin gelişeceğini söyleyen başkanlar, tüm kesimlerin konuyla ilgili olarak ortak çağrı yapması gerektiğini, bu projenin kent ve bölgenin genel çıkarına hizmet edeceğini vurgulayarak, kararın bir an önce alınmasını istedi.

Potansiyel artacak
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, kentin ticaret ve turizm açısından önemli bir potansiyel olduğunu, kültür ve sanat hayatı, üniversiteleri ile de ikinci bir hava limanını zorunlu kıldığını söyledi. Mutlu, çağdaş ve büyük bir kent olan İzmir'in ikinci bir hava limanıyla bu potansiyelini artıracağını vurguladı.
Kaklıç Havaalanı'nın sivil trafiğe açılmasının tüm kesimlere de olumlu yansıyacağını belirten Mutlu; "Esnaf ve sanatkımız da ikinci bir havalimanı ile ortaya çıkacak olumlu sonuçlardan kazanç sağlayacaktır. Projeye bu yönüyle de bakılmalıdır. İzmir ve bölgenin ikinci bir hava limanına sahip olmasıyla birlikte elde edeceği çıkar ortak çıkardır. İzmir esnaf odaları birliği olarak bu talebi sonuna kadar destekliyoruz" diye konuştu.

Olmayacak iş değil
Kaklıç Havaalanı'nın sürekli olarak olmasa bile en azından haftanın belli günlerinde sivil uçuşlara açılmasının hayata geçirilemeyecek bir proje olmadığına değinen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise şunları söyledi: "İzmir uzun yıllar önce bu fırsata sahipti. Eski İzmirliler bu havalimanının sivil uçuşlarını hatırlarlar. Bu, olmayacak bir proje değil. Bir an önce yürürlüğe girmesini istiyoruz. Milano'yla yarıştığımız Dünya Sergisi EXPO, İzmir'e isteniyorsa ikinci bir havalimanı şart."
Bu önerinin hayata geçirilmesi için girişimlerin sürdüğünü söyleyerek Mutlu'dan da destek isteyen Eski Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, "Kaklıç Havaalanı'nın sivil ulaşıma açılmasıyla İzmir'in kuzeyi her yönden kazanır. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Kuzey İzmir'de tarihi ve kültürel zenginliğiyle ünlü Bergama, Foça ve Dikili gibi turistik ilçeler var. Kuzey Ege'nin diğer bağlantılarını sağlamak açısından da gerekli bir havalimanı. Bir an önce sivil uçuşlara açılmalı" dedi.

yeni asır 07.10.2007{nomultithumb}