“İzmir’den başlasın”

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, kentin ekonomik yaşamını doğrudan etkileyecek olan otoyol projesinin yapımına İzmir'den başlanmasını istedi.

Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük otoyol projesi olan ve İstanbul ile İzmir arasındaki seyahat süresini 3.5 saate indirecek İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyoluna ilişkin sözleşmenin imzalanması, İzmir'de sevinçle karşılandı. Bunun İzmir için büyük bir an olduğunu belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, "En büyük hayallerimizden birisi gerçek oldu. Bu otoyol sadece İzmir'i İstanbul'a değil bağlantılarıyla birlikte Avrupa'ya bağlayacak bir yoldur. Şimdi Ulaştırma Bakanımızın söz verdiği gibi yolun yapımının İstanbul ve İzmir'de eşzamanlı başlamasını bekliyoruz" dedi.

ÇOK MUTLUYUZ
Yaklaşık 11 milyar liraya mal olması beklenen ve İzmir ile İstanbul arasını karayoluyla 3-3.5 saate indireceğine dikkat çeken Demirtaş, "Projenin imzalanması, İzmir için tarihi bir andır" dedi. İTO olarak yıllardır bu projeyi ısrarla gündeme getirdiklerini hatırlatan Demirtaş, "Bu proje en büyük hayallerimizden birisiydi, gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
"İzmir yıllarca çıkmaz sokaktı. İlk önce Adnan Menderes Havalimanımız yenilendi, Türkiye içinde ve dışında 50'ye yakın noktaya uçuş var. Kruvaziyer Limanı'nın yapılması için karar alındı. Şimdi bu otoyolun yapılması ile ulaşımda kara-hava-deniz üçgeni tamamlanmış olacak" diyen Demirtaş, "Bu yol sayesinde İzmir sadece İstanbul'a değil, bu yolun bağlantıları ve uzantıları ile Avrupa'ya da bağlanmış olacak" dedi.

ENDİŞEMİZ VAR
Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere emeği geçen herkese şükran duyduklarını belirten Demirtaş, şöyle konuştu:
"Bakanımız Yıldırım, geçtiğimiz Ekim ayında İzmir'de yaptığımız toplantıda otoyolun inşaatının yapımına İzmir ile İstanbul'dan aynı anda başlanacağını sözünü vermişti. Dün yapılan imza töreninde projenin sadece bir noktadan başlamayacağını, ilerleyen tarihlerde İzmir tarafından, hatta birkaç yerde birden başlayarak çalışmaların eş zamanlı olarak gerçekleştirileceğini söyledi. Bizim için bu nokta çok önemli.
Biz kazmanın aynı anda hem İzmir hem İstanbul tarafından vurulmasını istiyoruz. İstanbul'dan başlanırsa İzmir'in yine sona kalmasından endişe ediyoruz. Bu yol önce İzmir'den başlarsa, Manisa'ya oradan Balıkesir'e kadar uzanacak olan bölüm zaten çok işleyecek ve ciddi finansman yaratacaktır. Sayın Bakanımızın sözünü yerine getireceğine inanıyoruz."

EKONOMİ BÜYÜR
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar İse İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 2 ay içinde temelinin atılmasının çok sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, bu projenin bölge ekonomisini de büyüteceğini kaydetti. Yıllardır bu yolun hayata geçmesi için çalıştıklarını dile getiren Yorgancılar, "Sonunda bu çabamız sonuç verdi. Otoyolun temeli atılıyor. İnşaatın İzmir'den de başlayacak olması bu bölgeye de hareketlilik kazandıracak. Bölgemizin lojistik açısından da önemli bir eksikliği giderilecek" diye konuştu.

NE DEDİLER?
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli:
İstanbul-İzmir otoyolunun iki taraftan başlaması konusunda İzmir, beraber hareket ederek, önemli bir başarıya imza attı. İzmir'in taleplerine hükümetin aynı hassasiyetle yanıt verdi. Konunun ne kadar önemli olduğunu başta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere hükümet üyelerinin anladı. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın otoyolunun iki taraftan başlayacağı açıklaması, İzmir için dönüm noktalarından biri. Hem yapım aşamasında hem de sonrasında bu projeden kazançlı çıkacağız. Kentimiz hızlı şekilde İstanbul'a bağlanacak. Çok daha ulaşılabilir bir kent olacağız.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak:
İstanbul-İzmir otoyolunun yapımına başlanması ile özellikle Ege'nin gelişiminde büyük bir ivme yakalanacak. Otoyol sayesinde Ege illeri arasındaki ilişki de güçlenecek. Önümüzdeki dönemde de Balıkesir-Çanakkale, Çanakkale-Tekirdağ köprüsü ve otoyolunun da hayata geçmesini arzu ediyoruz.

Kuzey Ege'de canlılık artacak
Türkiye'nin en büyük otoyol projesi olan ve İzmit Körfez geçişiyle bağlantı yolları dahil olmak üzere "yap-işlet devret" modeliyle ihale edilen, kamuoyunda İzmir-İstanbul Otoyol Projesi olarak da bilinen Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluna ilişkin sözleşme önceki gün törenle imzalandı. İnşaat, çimento, demir-çelik ve hizmet sektörleri başta olmak üzere pek çok sektöre ivme kazandıracak dev proje, Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek. 19 Haziran 2009 tarihinde yapılan ihalede İstanbul ile İzmir'i otoyolla birbirine bağlayacak Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyol projesinin yapım ve işletim süresi için 22 yıl 4 aylık teklif sunan konsorsiyum, bu sürenin sonunda otoyolu Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredecek.
Projenin, Kuzey Ege'de hızlı bir sanayileşme başlatacağı, kurulacak dinlenme ve turizm tesislerinde binlerce kişiye istihdam yaratılacağı belirtiliyor. Otoyol sayesinde Ege'nin kuzeyindeki sanayi üretimlerinin İzmir ve İstanbul'a daha çabuk ve düşük maliyetle ulaştırılacağı, İzmir ve Manisa'da yoğunlaşan otomotiv yan sanayi üretiminin artacağı, ithalat ve ihracat için İzmir Limanı'nı kullanan bölgelerde ticaretin canlanacağı da vurgulanıyor.

 

Kaynak: Yeni Asır – 29.09.2010