“TOKİ’nin Yeşilbağcılar konutları 2-3 ay içinde teslim edilecek”

MUĞLA- Toplu Konut İdaresi tarafından Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar beldesinde yapılan inşaatların 2-3 ay içerisinde hak sahiplerine devredileceği bildirildi. 

Toplu Konut İdaresi, altından kömür çıktığı için taşınmak zorunda kalan Yeşilbağcılar için Taşkesik mevkiinde tarımköy uygulaması yaptı. 127 konut ve sağlık ocağından oluşan projenin inşaat çalışmaları tamamlandı. C.C. İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılan konutların imar planı ve yoluyla ilgili çalışmalar devam ediyor. C.C. İnşaat'ın sahibi Kazım Doğan, evlerinde büyük çatlaklar oluştuğu için zor durumda kalan vatandaşlara müjdeli haber verdi. Doğan, evlerin inşaatının tamamlandığını, çok ciddi bir engel çıkmadığı taktirde teslimatın 2-3 ay içerisinde gerçekleştirileceğini ifade etti. CHP'li belediyenin konutların teslimini geciktirdiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirten Doğan, TOKİ'nin resen imar planı yapıp uygulama yetkisi olduğunu, belediyenin böyle bir kuruma engel çıkarmasının mümkün olmadığını ifade etti. Kazım Doğan, "Konutların teslimi için imar planı ve yolla ilgili çalışma yapılması gerekiyordu. Evlerin üzerinden geçen yol için tapuya şerh koymuşlardı. Yol işi halloldu. İmar planı ise 1 hafta 10 gün içinde bitirilir. İmar planını, itirazlar için bir ay askıda kalacak. Yasal olarak bu kadar süre askıda kalması gerekiyor. Yol ve imar planıyla ilgili çalışmaların 2 içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Konutların teslimi 2-3 ay içinde gerçekleşir. Konutların tesliminin gecikmesi en başta bana maddi yük getiriyor. Aylık masrafım 10-15 bin lirayı buluyor. Teslimin bir an önce yapılmasını ben de isterim ama yasal prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyor." dedi.Kazım Doğan, uygulanan projenin içinde cami ve okul bulunmadığını, sadece sağlık ocağının yer aldığını, ileriye dönük projelerde okul ve camiye yer verilebileceğini kaydetti.

Yeşilbağcılar kasabası, Yatağan Termik Santralı'na kömür sağlayan havzanın üzerinde yer alıyor. Bölgeden kömür çıkaran Güney Ege Linyitleri İşletmesi ile özel şirketler, belde sakinlerinin yüzlerce dönüm arazisini ve evlerini satın aldı. Kömür havzasındaki binlerce zeytin ağacı yok oldu. İmkanı olanlar başka yerlerden ev alarak göç etti. İmkanı olmayanlar ise köyde her an göçecek durumdaki çatlak evlerde ikamet etmeye devam ediyor. Toprak kaymasından dolayı beldeye su getiren borular sık sık patlıyor. Belde girişini sağlayan tek yolda sürekli göçükler meydana geliyor. Araçlar büyük tehlike içinde beldeye girip çıkıyor. Belde içindeki evlerin yanında topraklarda da çok büyük çatlaklar oluştu. "İçine insan düşse bir daha çıkamaz." diye tarif edilen çatlakların büyük bir heyelana sebep olmasından korkuluyor. Toprağın özellikle Arafa Madencilik'in faaliyet gösterdiği alana doğru hızla kaydığı, bu madende çalışanlar için acilen önlem alınması gerektiği vurgulanıyor. Yeşilbağcılar'ın mezarlığının da toprak kaymasına maruz kalmasından endişe ediliyor. Belde sakinleri, "Amerikadaki Kızılderililer gibi olduk, yerimizden yurdumuzdan olduk. Hiç olmazsa mezarda yatanlarımızı rahat bırakın. Mezarllığın yakınlarında kömür çıkarma işlemi yapmayın." diyor.

Kaynak: Haber Ekspres – 14.09.2010