“TOKİ’nin oyununa gelmeyin”

Türsen, Mavişehir sözleşmesinde anlaşmaya uyulmadığını, Karşıyaka'nın çıkarlarının korunmadığını iddia etti.

Mavişehir'de mevcut yapılaşmayı 185 bin metrekare artıracak yeni imar planı büyük tepkilere neden olurken, Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Cihan Türsen de hazırlanan ..

 plana karşı bayrak açtı. 1991 yılında, daha sonra TOKİ'ye devredilen dönemin Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile ilk sözleşmeyi imzalayan Türsen, "Belediye'nin duruşu doğru değil. Karşıyaka TOKİ'ye bin veriyor, karşılığında bir alıyor. Şu anki sözleşme TOKİ'nin oyunu. Kimse bu oyuna gelmesin" diye konuştu. Türsen kendi döneminde hazırlanan sözleşmeye göre Mavişehir'in marina, yüzme havuzu, golf ve futbol sahası, ek dolgu alanı kazanacağını ancak 2006 planında belediyenin bunların tamamından vazgeçtiğini ifade etti.

Sözler tutulmadı
Karşıyaka Mavişehir'de semt sakinlerini isyan ettiren imar plan revizyonuyla ilgili tartışmalara, 1989-1994 yılları arasında Karşıyaka Belediye Başkanlığı görevini yürüten Cihan Türsen de katıldı. 13 Şubat 1991'de Emlak Bankası Emlak Projeleri Kontrol Müdürü İhsan Erzurumlu ile yaptıkları sözleşmenin, bugün gündeme getirilen imar plan değişikliğine göre Karşıyaka'ya büyük avantajlar getirdiğini belirten Türsen, Karşıyaka'nın çıkarlarının korunmadığını öne sürdü. 1991 planının üniversitelerle diyalog içinde hazırlandığını vurgulayan Türsen, şu an yaşanan sorunun sadece yeşil alanların kaybı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Türsen, "1991 yılında imzaladığımız sözleşmeye göre Emlak Bankası'nın, 5 bin 4. etap konutun yapımı sırasında marina yapması ve bunu belediyeye devretmesi gerekiyordu. Ayrıca mini golf sahası, futbol sahası yapması ve yine bunları belediyeye bırakması öngörülmüştü. Bu da yapılmadı. Biz de bu nedenle protokol hükümlerini uygulamaya geçirmedik" dedi.

Duruş doğru değil
TOKİ'ye devredilen Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın şu anda 1991 planının çok ötesinde haklar elde ederek yeni bir plan hazırladığını belirten Türsen, Karşıyaka Belediyesi'nin de Mavişehir meselesinde yanlış bir duruş sergilediğini iddia etti. Türsen, "TOKİ'nin kazanacağı yeni inşaat alanlarının müteahhitliği AKP iktidarı yandaşlarınca yürütülecek. TOKİ, kendi taahhütlerini yerine getirmiyor. Dolgu alanını yapmıyor. Marina'yı yapmıyor. Ancak belediye, TOKİ'yi ödüllendiriyor. Belediyenin duruşu doğru değil. Bu tamamen bir TOKİ oyunudur. 1991 sözleşmesini yapanların hakkını verecek bir tutum izlemiyor Cevat Durak. Ben Mavişehirlilerin isyanına saygı duyuyorum. Karşıyaka'nın kayıpları daha önemli. Emlak Bankası ve TOKİ taahhütlerini yerine getirmezse tekrar 2003 planına dönülmelidir" diye konuştu.

Mevcut plan açık değil
TOKİ'nin şu an hazırladığı 1/1000 ölçekli plan, Mavişehir'e 185 bin metrekare ek konut alanı getiriyor. Ancak Belediye'nin Mavişehir'e yapılan otoparklardan pay alacağı, ayrıca Belediye arazisine TOKİ tarafından yapılacak akaryakıt istasyonunun da Karşıyaka Belediyesi tarafından işletileceği biliniyor. Bunların dışında TOKİ, 1991'de söz verdiği 807 gecekonduyu taşıma sözünü de yerine getirecek.

 

1991 planı ne getiriyor?
1- Banka tarafından mini golf ve futbol sahaları yapımı ve belediyeye terki.
2- 1. etap sonunda spor salonu; 2. etap konutların yapımı sırasında olimpik yüzme havuzu; 3. etap sırasında kreş; 4. etap sırasında ise marina yapılacak ve belediyeye devredilecek.
3- 60 bin metrekarelik alanda gecekondu sorununun çözümü amacıyla konut yapımı.
4- Mevcut Atakent Yüzme Havuzu'nda ve tesiste belediyenin yüzde 50 ortaklığı.
5- Kamuya terk edilen yeşil alanlar ve sahil rekreasyon alanı dahil, dolgu alanlarının yapılması peyzaj projeleri ve uygulaması.
6- Ulaşım ve benzeri teknik altyapı yatırımları.
7- İlkokul inşaatlarının yapılması Milli Eğitim Bakanlığı'na devri.
8- Eğitim tesisi, sağlık tesisi, spor tesisi ve diğer sosyal donatı arsalarının mülkiyetlerinin, ilgili kurumlara (Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı vb.) bedelsiz devri.
9- Karşıyaka Spor Kulübü Selçuk Yaşar Tesisleri'nin tribünler dışındaki yapımı.