“Tarım alanlarını çöplük yapmayın”

Torbalı'da çöpe karşı direnişin ilk hareketi çevre avukatı Şehrazat Mercan ile birlikte Taşkesik'te başlatıldı, devamı geliyor

SEVİM OLGUN (TORBALI)

İzmir'in Torbalı ilçesindeki sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin Torbalı Ticaret Odası öncülüğünde Taşkesik'e kurulacak katı atık bertaraf tesisine karşı direniş için başlatılan ortak eylem planı uygulamaya geçti. İlk olarak deklarasyon yayınlayıp, ardından bir dizi eylem planını hayata geçirme kararı alan 25 kuruluş temsilcisinin aldığı kararlar arasındaki "Hukuki mücadele başlatma" maddesi hayata geçiriliyor. Çevre hukuku konularında deneyimli avukat Şehrazat Mercan, heyetle birlikte Taşkesik'te yaptığı inceleme sonunda, "Bu alan tarım ve hayvancılık bölgesi. Hukuki mücadelenin kazanılma olasılığı yüksek" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katı atık bertaraf tesisini Taşkesik'te kurma girişimlerine karşı Torbalı'daki 25 kuruluşun temsilcisi ortak hareket etme kararı aldı. Kararın gözden geçirilmemesi durumunda bir dizi eylem yapma kararı alan 'Sivil İnisiyatif Hareketi'ne Çevre Hukukçusu Şehrazat Mercan'dan da destek geldi. Önceki gün ilçeye gelen Şehrazat Mercan, 25 kuruluşun temsilcisiyle birlikte tesisin kurulacağı Taşkesik'teki 121 hektar araziyi yerinde inceledi.

DOĞA HARİKASI
Torbalı Ticaret Odası Meclis Başkanı Abdulvahap Olgun, Meclis Başkan Vekili Şükrü Kolcu, Meclis Üyesi Ahmet Dalgıç, Muhtar İsmail Çakaloğlu'dan bölgenin durumuyla ilgili bilgi aldı.
Mercan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kararını gözden geçirmesi gerektiğine dikkat çekti, şunları söyledi: "Basından izlediğim kadarıyla burada yerel bir karşı duruş var. Bundaki haklılık payını gözden kaçırmak mümkün değil. Buraya proje hazırlayanların çok dikkatli olması gerekiyor. Doğal hayat var. Keklik saklama, yaşama ve üreme alanlarını, zentinlikleri gördük. Tüm çöpün depolanması istenilen alanın çevresi olduğu gibi zeytinliklerle kaplı. 'Zeytinlerin Korunması ve Yabanilerin Aşılatılması Kanunu' bu ağaçların katline izin vermez. Bu konuda çok açık Danıştay kararları da var. Bütün 4 minyonluk İzmir'in çöpünü bu kadar uzun yoldan, bu kadar çok sayıdaki araçlarla Taşkesik'e taşımanın çok maliyetli olduğunu düşünüyorum. Biz önlemek için çalışmalarımıza başlıyoruz."

AVUKAT MERCAN NELER BAŞARDI?
* 1999Kemalpaşa'da yapılması düşünülen katı atık bertaraf tesisinin projesini geri çektirdi.
* 2002Çapak'a kurulması planlanan katı atık depolama alanı projesini mahkeme kararı ile durdurttu.
* Urla'da SİT alanına kurulmak istenen taş ocağı projesini durdurttu.
* Manisa Saruhanlı'da kurulmak istenen katı atık bertaraf tesisini mahkeme kararı ile engelledi.
* Urla Demirciköy'de kurulmak istenen orkinos balık çiftliğine karşı hukuki mücadeleyi sürdürüyor.

NE DEDİLER?
AHMET DALGIÇ (TTO Meclis Üyesi): Çevreye duyarlı olduğuna inandığım İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın doğa harikası bir yeri çöp deponi alanı yapmakta ısrar etmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü buraya Almanya'da örnek gösterilen tesis gibi bir tesisin inşa edileceğine inanmıyorum. Yapacağız deyip de çöp kamyonları gelmeye başladığında halkı da oyalayacaklar. Taşkesik Köyü'ne çöp alanı yapılmaması için elimizden ne geliyorsa yapacağımıza da inanıyorum.

İSMAİL ÇAKALOĞLU (Taşkesik Köyü Muhtarı): Arazilerde basmadığım yer yok. Çöp alanı olacağını duyduktan sonra şoke olduk. Yeni ağaçlandırılmış, her tarafta zeytin ve çam ağaçları var. Derelerden su akıyor, verimli bir yer. Çöp gelirse hastalık yayılacak. Yatırımlar da bu bölgeden kaçar. Gelecek nesillerimizi korumak için buna müsaade edemeyiz. Burası çöp için uygun değildir. Bize destek veren tüm kurum ve kuruluşları kutluyorum.

ABDULVAHAP OLGUN: (TTO Meclis Başkanı) 25 kuruluşun temsilcileri ile başlattığımız çalışmalar meyvesini veriyor. Bugün de doğa harikası, çam ve zeytin ağaçları ile kaplı Taşkesik çöp alanında yaptığımız inceleme çok faydalı geçti. Vicdan sahibi hiç kimse böyle bir doğa harikasına kıyamaz. Bölgede su kaynaklarından tutun da keklik üreme alanlarına varıncaya kadar birçok doğal yer var. Hatta damlama sulama ile tarım yapılan yerleri bile gördük. Çöpe karşı oluşturduğumuz inisiyatif olarak eylemlerimize devam edeceğiz.

Eylem planı hazırlandı
* Ortak deklarasyon hazırlanacak, çeşitli yayın araçları ile kamuoyuna duyurulacak
* İzmir'in çöpünün depolandığı Harmadanlı'ya gidilerek, basın açıklaması yapılacak.
* Taşkesik köyü ziyaret edilerek, bölgenin neden çöp tesisi için uygun olmadığı anlatılacak.
* Hukuki mücadelenin başlatılması için girişimlerde bulunulacak.
* ÇED raporunu veren kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapılacak.
* İlçe meydanında Harmandalı çöplüğünün fotoğraflarından oluşan sergi açılacak.
* Bu girişimlerden sonuç alınmazsa geniş katılımlı miting düzenlenecek.
* Projenin hayat geçmesi durumunda kamyonların önü kesilecek, çöp alanında miting yapılacak

Kaynak: Yeni Asır – 01.11.2010 {nomultithumb}