“Taksitleri alıyor evlerimizi vermiyor”

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır) 20.04.2007{nomultithumb}


Karşıyaka Örnekköy'de evleri yıkılan vatandaşlar, yeni konutların bir an önce kendilerine teslim edilmesini istiyor

Karşıyaka Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) 'Kent Yenileme Projesi' kapsamında Örnekköy'de yaptığı 808 konutun hala teslim edilmemesi, taksitlerini aksatmadan ödeyen vatandaşları isyan ettirdi. TOKİ tarafından projede yer alan dükkanların satılmak istenmesi nedeniyle çıkan anlaşmazlık sonucu satışların durdurulması, peşinatlarını yatırıp taksitlerini ödemeye başlayan hak sahiplerini zora soktu.
Konutlar yapılırken, evleri yıkıldığı için hem ev kirası, hem de taksitleri ödemekte zorlanan vatandaşlar, Mavişehir'deki TOKİ Ofisi'nin önünde bu durumu protesto etti. Vatandaşlar, kendilerine TOKİ'nin "belediyeye gidin", belediyenin de "TOKİ'ye gidin" dediğini belirterek, "Bu işin sorumlusu kim, bilmek istiyoruz" diye haykırdılar.

2 ayda bitecekti
Örnekköy'deki konutların yapıldığı yerde bulunan evlerinin iki yıl önce yıkıldığını hatırlatan hak sahipleri, şubat ayında sözleşme imzaladıklarını, iki ay içinde teslimat sözü aldıklarını ifade ettiler. Mağdurlardan Gül Atalay, "Üçüncü ay da bitiyor, ama hala evlerimiz teslim edilmedi. Pürüz çıktığını, bu nedenle gecikme olduğu söyleniyor. Biz daha uzun süre hem ev kirası, hem taksit ödeyecek durumda değiliz. Çoğumuz, düşük maaşlı işlerde çalışıyoruz. Bir an önce evimize dönmek istiyoruz" dedi.
Vatandaşlardan Hayrettin Dora ise, TOKİ'nin belediyeye verdiği 630 konut dışındaki 178 konutun satışının durdurulduğunu öğrendiklerini belirterek şu görüşlere yer verdi: "Karşıyaka Belediyesi, bizim için araya girmişti ve TOKİ'ye 178 konutun tapusuz evleri yıkılanlara satılmasını sağlamıştı. Bu satış için son gün, 20 Nisan'dı. Son güne kadar bekledik. Paralarımız hazır, ama kime başvuracağımızı bilmiyoruz. Yetkililer, bu soruna hemen çözüm bulmalı."