“İstanbul planı uygulanamaz”

Marmara Çevre Platformu (MARÇEP), İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin onayladığı ve İstanbul Metropolitan Planlama Bürosu’nca (İMP) hazırlanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı masaya yatırdı.

Marmara Çevre Platformu (MARÇEP), İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin onayladığı ve İstanbul Metropolitan Planlama Bürosu’nca (İMP) hazırlanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı masaya yatırdı.
Çeşitli kitle örgütleri, meslek odaları ve çevre kurumlarının oluşturduğu MARÇEP, İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda “İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın Trakya Üzerindeki Baskıları” konulu forum düzenledi. Bir çok uzman ve üniversite öğretim üyelerinin katıldığı forumda İstanbul’un önümüzdeki 20 yılı planlayan Çevre Düzeni Planı’nı sert bir dille eleştirilirken, “planı hazırlayanların ehliyeti tartışılmalı” denilmesi dikkat çekti. Uzmanlar planın “uygulanamaz” olduğuna vurgu yaptı.
Hızla artan İstanbul nüfusunun ve gelişen sanayinin İstanbul ve Trakya’daki yaşama etkilerinin dile getirildiği forumda, göç olgusu ve göçle birlikte gelişen çarpık kentleşmeye vurgu yapılırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın onayına sunulan plan eleştirildi.
‘Tarım arazileri imara açılacak’
Forumda ilk olarak söz alan İMP Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nden Sinan Özden konuşmasında planı savundu. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mimar Yıldız Uysal ise planın hukuka aykırı olduğunu söyledi. Planda İstanbul idare sınırlarının genişletilmesine ilişkin talebe değinen Uysal, planla birlikte tarım arazileri, orman arazileri ve su havzalarının imara açılacağını dile getirdi. Trakya’da üniversite, hastane, teknopark ve lojistik merkezi yeri olarak belirlenen yerlerin tarım arazileri olduğuna işaret eden Uysal, planının çevre faktörü göz önünde bulundurulmadan yapıldığını kaydetti.
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık da konuşmasında 2004-2005 yılları arasında 1 milyon kişinin topraklarını terk ederek bölgeye göç ettiğini söyledi. Atalık, tarımda uygulanan yanlış politikaların göçe yol açtığını hatırlattı.
‘Planı yapanların ehliyeti sorgulanmalı’
Planın yasal olmadığını ifade eden Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden Teoman Dikerler, planın iptali için dava açacaklarını söylerken,
‘Ergene Havzası su kaynakları sorunları ve geleceği’ konulu bir konuşma yapan Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta da planı onaylayanların akademik ehliyetlerinin sınanması ve gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
Tüketiciyi Koruma Derneği(TÜKODER) Başkanı Av. Ali Er, “dayatılan değil hak ettiğimiz çevrede yaşamak istiyoruz” dedi.
SOS Çevre Platformu Başkanı Türksen Başer Kafaoğlu ise hükümetin siyasi tercihinin her şeyi satmak ve ranta çevirmek üzerine kurulduğunu belirtti. Kafaoğlu, plan çerçevesinde imara açılması düşünülen arazinin dolgu topraktan oluştuğunu bunun da olası bir depremde faciaya yol açacağına dikkat çekti.

(05.12.2006 İstanbul/EVRENSEL)