“Smyrna” turizmin yeni merkezi olacak

BAYRAKLI'DAKİ ÖREN YERİ, İTO DESTEĞİ İLE DÜZENLENİYOR

Demirtaş, "burasını turistler tarafından devamlı gezilebilen arkeolojik park yapmak istiyoruz" dedi


AKURGAL HEYETİ GEZDİRDİ
Gezi rehberi Prof. Meral Akurgal, yetkililere bilgi verdi

İzmir'in temellerinin atıldığı Bayraklı Smyrna (Tepekule) Ören Yeri'nde önemli bir değişim yaşanıyor. İzmir Ticaret Odası'nın desteğiyle alanda büyük bir temizlik yapıldı, yürüyüş yolları ve yönlendirmeler gerçekleştirildi, bilgilendirme panoları kuruldu, devamlı rehber görevlendirildi, aydınlatma yapıldı. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Bayraklı Ören Yeri'ni yerli-yabancı turistler tarafından devamlı olarak gezilebilen bir arkeolojik park haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.
İTO desteği ile Bayraklı Smyrna (Tepekule) Ören Yeri'nde yapılan çalışmaların tanıtımı nedeniyle dün bir gezi ve kokteyl düzenlendi. Geziye İzmir Valisi Cahit Kıraç, Yunanistan İzmir Başkonsolosu George Katapodis, İtalya İzmir Konsolosu Siman Carta, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO meclis üyeleri ve davetliler katıldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Meral Akurgal, konukları kazı alanında gezdirerek bilgi verdi. Geziden sonra yapılan konuşmalardan önce hayatını Symirna kazılarına adayan merhum Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal için saygı duruşunda bulunuldu.
İTO Başkanı Demirtaş, oda olarak İzmir'in bir marka kent olması ve kent turizminin geliştirilmesi için uzun süredir çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Çarşılarında turist olmayan turizm kenti İzmir gerçeği bizi üzüyordu. Bu nedenle sıfır düzeyinde olan kruvaziyer turizmini başlattık. 2004 yılından itibaren kruvaziyer gemiler İzmir'e gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl bu yolla gelen 200 bin turist kentimizi ziyaret etti. Bu yıl ise 400 bin turistin gelmesini bekliyoruz" dedi.
Sadece turistleri getirmenin yeterli olmadığını, turistlerin gezip görecekleri turistik alanlar oluşturmanın, tarihi yapıları ziyaret edebilecek hale getirmenin önemli olduğunu kaydeden Demirtaş, bu nedenle Agora kazılarına destek verip, Kemeraltı'nda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
2005 yılından itibaren de Bayraklı Ören Yeri'nde yapılan çalışmaları desteklemeye başladıklarını kaydeden Demirtaş, şu bilgileri verdi:
"Aslında bu desteğimiz rahmetli Ekrem Akurgal zamanında başlamıştı. Amacımız İzmir'in ilk kurulduğu bu yerin kente gelen turistler tarafından düzenli olarak ziyaret edilmesi. Üç yılda, 470 bin YTL maddi destek sağladık. Bu yıl için ayırdığımız rakam 150 bin YTL" dedi.
Demirtaş, bugüne kadar yaptırdıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
"Üst kapıdan alana giriş trafik yönünden sıkıntılı olduğu için alt kapıyı düzenledik, elektrikli kapı sistemi kuruldu. Güvenlik kulübesi ve aydınlatma yapıldı. Yürüyüş ve gezi parkuru oluşturduk. Rahat bir tur için gerekli noktalara merdivenler yerleştirdik. Yönlendirme okları ve bilgilendirme panoları yerleştirdik. Doğal etkilerden zarar gören kerpiç yapının üstünü kapattık. Alanda sürekli bir rehber bulunmasını sağlıyoruz. Bayraklı Ören Yeri'ne özgü hediyelikler için bir çalışma yaptık. Höyüğü çevreleyen surlar kısmen onarıldı. Güney giriş kapısı ve surların ayağa kaldırılması konusunda çalışmalar devam ediyor. Ören yerinin güneyindeki rıhtım ve sur yapısının onarımı ve restorasyonu çalışmaları devam ediyor. Bu rıhtımda eski bir fenerin kalıntıları var. Bunu yeniden canlandırıp, binlerce yıl önce olduğu gibi yine odun ateşi ile ışık vermek istiyoruz."

Zeytinyağı üretildi
Demirtaş, "Buradaki ağaçlardan aldığımız zeytini işleyerek, hatıralık olarak 'Symrna' isimli zeytinyağı ürettik. Gelecek yıldan itibaren buradaki üzümlerden şarap da yapacağız. Zeytinyağı ve şarap ile çıkan tarihi eserlerin hediyelik eşyalarını satıp yine Bayraklı Ören Yeri kazıları için kaynak yaratacağız" dedi.

Bölge, denizle buluşturulacak
Merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina döneminde yine Piriştina tarafından hazırlatılan projeye göre, açılacak kanallar ile Smyrna ile denizin birleştirilmesinin hedeflendiğini hatırlatan Ekrem Demirtaş, bu projenin de mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Yeniasır – 06.07.2007{nomultithumb}