“Romanlar” kenetlendi

"Romanlar" kenetlendi

Ege Mahallesi'nde yardımlaşma ve dayanışma derneği açan vatandaşlar, "Sıkıntılarımıza çözüm için bulmak için çalışacağız" dediler

 

KADİR KEMALOĞLU

Kahramanlar'da kurulan Ege Mahallesi Romanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin açılışı, renkli görüntülere sahne oldu. Törene katılanlar hep birlikte göbek atıp kurdele kesti. Açılışa CHP İzmir milletvekilleri Ahmet Ersin ve Yılmaz Kaya, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan, Saadet Partisi İl Başkanı Şerafettin Kılıç, Anadolu Romanlar Derneği Federasyonu Başkanı Özcan Purçu ve İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır katıldı.

Sizdenim
Açılışta Romanlarla karşılıkı göbek atan CHP'li Ersin, "Romanlar eğitim, işsizlik ve yoksulluğu en yoğun yaşayan insanlar. Bunun suçlusu onlar değil, devlettir. Ben de sizlerle aynı ortamda yetiştim. Sizin kültürünüze yabancı değilim ve gelecek seçimlerde İl Genel Meclisi'nde yer almanız için CHP olarak elimden geleni yapacağım" dedi.

Gençler işsiz
Sorunlarını dile getirme fırsatı bulan Ege Mahallesi sakinleri ise, en çok toplum tarafından hor görülmekten yakındılar. Kurdukları dernek sayesinde sıkıntılarına birlik ve beraberlik içerisinde çözüm bulacaklarını söyleyen Romanlar, şöyle konuştu:
"Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Bizim mahallemizde yaşayanlar gazilerin torunlarıdır. Ama senelerdir ezildiğimiz için kendimizi saklıyoruz. Kimse bizim gençlerimizi işe almıyor. Hepsi işsiz, yoksul. Kurduğumuz dernek devlete bir başkaldırı değildir, sakın yanlış anlaşılmasın. Devletimizden, derneğimize sahip çıkmasını istiyoruz."

Yeni Asır – 18.03.2007