“Çöplük istemiyoruz”

Urla Zeytinalanı'nda bir araya gelen yaklaşık 300 kişi pankartlar ve sloganlar eşliğinde protesto yürüyüşü gerçekleştirdi

FATİH ŞENDİL (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Urla Zeytinalanı mevkiinde kuracağı çöp transfer istasyonu, bölgede yaşayan binlence insanı isyan ettirdi. Yaz ve kış aylarında 2 binin üzerinde insanın yaşadığı Öztuncerler Sitesi'nde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, ellerinde pankartlarla çöp transfer istasyonu yapılmak istenen alana yürüyerek kararı protesto etti. Vatandaşlar konuyla ilgili dava açacaklarını belirtirken,
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun seslerini duymasını ve verdiği karardan dönmelerini istedi.

SU KAYNAĞI
Dün sabah saatlerinde çöp tesisinin yapılacağı bölgeye yüz metre uzaklıktaki Öztuncerler Sitesi'nde toplanan yaklaşık 300 Zeytinalanı sakini ellerinde pankartlarla inşaata doğru yürüdü. Yol boyunca "Çöpe hayır. Aziz Başkan oyları çöpe atma" sloganları atan grup adına konuşan Avukat Yavuz Öztürk, "Zeytinalanı, Urla'nın en güzel yerleşim alanlarından biri. İnşaatı süren tesis, bölgeyi yaşanmaz bir hale getirir" dedi. Öztürk, "Yaklaşık bir yıl önce alanda bulunan eski taş ocağına çevre belediyeler tarafından çöpler getirilip kamyonlarla atıldı. Mahalle sakinlerinin Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na itiraz dilekçeleri vermeleri üzerine talebimiz haklı görülerek bu faaliyet durduruldu. Alan ilaçlama yapılarak temizlendi. Ancak 15 gün önce Büyükşehir Belediyesi bu alana çöp transfer istasyonu adı altında yeni bir tesis inşaatına başladı. Bu bölge yarımadanın tek tatlı su havzasıdır. Bu su kaynağının çöp sularıyla kirlenmesini istemiyoruz" dedi.

YÜRÜTME DURSUN
Tesisin inşaatının ardından çöp kamyonlarının geçeceği alanda rahat yaşayamayacaklarını dile getiren Öztürk, "Yaz aylarında Yarımada'nın 1 milyonu aşan nüfusu çöp kamyonları arasında kalacak. Günde 150 kamyonun, kurtlu çöp sularını dökmesini ve sokaklarımızı kirletmesine karşıyız. Projenin acilen durdurulmasını, tesisin imarın bulunmadığı tarım alanı olmayan bir yere nakledilmesini istiyoruz. Eğer proje durdurulmazsa, tesis en fazla bir ay içerisinde hizmete girecek. Bunu önlemek amacıyla Bölge İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma istemiyle dava açacağız. Davaya katılacak herkesin vekaletnamesini istiyoruz" diye konuştu.

"Kendi evinden uzaklaştırdı"
AK Parti Urla İlçe Başkanı Tarkan Bakırlı, eski transfer istasyonunun İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Urla'da bulunan evinin yakınında olduğunu, bu nedenle çöplüğün Zeytinalanı'na taşınmak istendiğini ileri sürdü. Bakırlı, "Kocaoğlu, evinin yanındaki çöplüğü buraya taşıyor. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Önemli olan halkın sağlığı. Arsenikli su krizinden sonra şimdi de İzmir'i besleyen su havzası kirletilmeye çalışılıyor" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 03.05.2010 {nomultithumb}