“İnciraltı’nda rant hesaplarına hayır”

HABER MERKEZİ- TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, EXPO 2015 organizasyonu için İnciraltı'nın kullanılmasını eleştirerek, tarım alanı olan bu bölgenin 'rant' hesaplarına kurban edilmesine izin verilmemesini istedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde yapılan basın toplantısına TMMOB üyesi odaların temsilcileri katıldı. Konuyla ilgili basına bilgi veren TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Kamil Oktay Sındır, son günlerde çeşitli yayın organlarında İnciraltı'nın EXPO 2015 organizasyonu için kullanılmak istendiği yönünde haberlerin çıktığını hatırlattı. Sındır açıklamasında, "Daha iyi bir dünya için yeni yollar/ Herkes için Sağlık" temasıyla İzmir kentimizin aday olduğu EXPO 2015 organizasyonu için İnciraltı bölgemizin seçilmesi düşündürücüdür" dedi.
İnciraltı'nın Nazım İmar Planı'na göre tarım olanı olarak gösterildiğine dikkat çeken Sındır, "İnciraltı bölgesinin en uygun yer seçeneği olarak sunulması kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktır. Bu bölgede ısrar edilmesi durumunda ekolojik açıdan büyük zararlar yaşanacaktır" diye konuştu. Sındır, konuşmasının sonunda EXPO 2015 organizasyonuna "Daha iyi bir dünya için yeni yollar/ Herkes İçin Sağlık" temasıyla aday olunduğunu hatırlatarak, "EXPO üzerinden yapılan rant politikaları ile kentimizin geleceğinin ipotek altına alınmasına izin verilemez" dedi.

Demokrat Radyo – 21.02.2007