“İnciraltı EXPO 2015’te konaklama alanı olsun”

Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, böyle bir öneride bulundu

 

NURAY KAYA (Yeni Asır 25.12.2006)

 


PANKARTLI DESTEK
İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Ekrem Şen (Elinde kağıt olan) basın açıklaması yaparken, arsa sahipleri de açtıkları pankartlarla destek verdi. İnciraltı'nın sergi alanı değil, konaklama alanı olması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, bu çağrılarının dikkate alınmasını istediler

İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleşttirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, İzmir'in EXPO 2015'e ev sahipliği yapması durumunda İnciraltı'nın konaklama merkezi olarak kullanılmasını istediklerini söyledi. Konuyla ilgili olarak dün yine İnciraltı'ndaki Flora Çiçek Kooperatifi Salonu önünde bölgedeki bazı arazi sahipleriyle birlikte basın açıklaması yapan Başkan Şen, İnciraltı'nın EXPO'da sergi alanı değil, konaklama yeri olarak kullanılması yönünde mücadele edeceklerini belirtti.

Çok alternatif var
EXPO'nun yer alacağı sergi alanları için kamu arazilerinin tercih edilmesini öneren Şen, "EXPO için pek çok alternatif var. Örneğin Çiğli'deki yer, tamamen kamu arazisidir. Bölgenin SİT sorunu da çıkarılacak bir kararname veya benzeri bir düzenlemeyle çözülür" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun EXPO 2015'in yapılması için en uygun yerin Urla Yarımadası olduğu yönünde görüş bildirdiğini hatırlatan Şen, şöyle konuştu:
"Bu bizi sevindirmektedir. Şehir Plancıları Odası da, Buca'yı uygun görmüştür. Çeşme Alaçatı'da 70 bin yatak kapasiteli oteller yapılması planlanıyor. EXPO'nun ana konusu da sağlık turizmi olduğuna göre, Çeşme uygun bir yerdir. Biz, gelen misafirleri İnciraltı'ndaki tesislerimizde ağırlamak istiyoruz. Sergi salonları için devlete yük olmayacak kamu alanları seçilmeli."

Turizm alanı
EXPO 2015'in, İzmir için çok önemli bir organizasyon olacağını vurgulayan Şen, şöyle devam etti:
"İnciraltı'nda 30 yıldır bekleyen halkın beklentilerini, 6 aylık bir çalışma için yıkmak doğru değildir. Bölgemiz, 1991 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla turizm alanı ilan edilmiştir. Burası yerleşim bölgeleri, turizm, ticaret ve ülkenin tanıtımı için önemli bir fırsattır. EXPO'nun düzenleneceği alan konusunda İnciraltı'nda ısrar edilmesinin ardında çeşitli emeller yatıyor. Bu tür sözler, biz arsa sahiplerini bir hayli endişelendiriyor. Bize göçebeymişiz gibi davranılıyor."