“Ölüm virajı”na neşter

ONLARCA CAN ALAN YOL GENİŞLETİLİYOR

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır – 10.03.07){nomultithumb}

Bornova'nın en önemli ulaşım güzergahı üzerindeki viraj genişletiliyor

Bornova'nın Işıkkent, Pınarbaşı, Yunus Emre Mahallesi bağlantılarını sağlayan ve Mevlana Mahallesi'ndeki 6 okulun tek ulaşım yolu olan 373 sokaktaki viraj yeniden düzenleniyor. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkisi Konservatuvarı'nın önünden geçen yoldaki keskin virajda ard arda meydana gelen ölümlü kazaların önüne geçmek için imar planı yapıldı. Virajın yumuşatılması için Ege Üniversitesi'nin bahçesine kaydırılacak olan yolun genişliğinin 12 metreden 20 metreye çıkarılmasına karar verildi. Ayrıca kampusla yeni öğrenci yurtlarının bağlantısını sağlamak için altgeçit yapılacak.
Bornova Belediyesi yol genişletme çalışmasıyla ilgili hazırlanan 1/1000'lik planları onayladı. Büyükşehir Belediyesi'nde de üst ölçekli planın onaylanmasının ardından çalışmaların başlayacağı belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak çalışma kapsamında varolan ağaç dokusu korunarak, Üniversite Caddesi'nden Forum Bornova'ya dönüşü sağlayan 372 sokağa kadar olan bölümde tek gidiş tek geliş olan yol her iki tarafta da çift şeride çıkarılacak. Keskin viraj genişletilerek yumuşatılaacak.
Ayrıca Bornova Metro'dan çıktıktan sonra ilçe merkezine giden Fevzi Çakmak Caddesi, Üniversite Caddesi ve 373 sokağın kesiştiği kavşak da genişletilecek. Proje kapsamında İktisadi ve İdari Bİlimler Fakültesi'nin arka kısmında yapılan yeni öğrenci yurtlarıyla üniversite kampusunun bağlantısının sağlanması için yaya altgeçidi yapılacak.
Tülay Aktaş İşitme Engelliler Okulu, Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu, Hasan Tahsin Zihinsel Engelliler Okulu, Mazhar Zorlu Plastik Sanatlar Endüstri Meslek Lisesi, Selçuk Yaşar Meslek Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi öğrencileri başta olmak üzere, geçtiğimiz yıl hizmete açılan Forum Bornova ve İKEA müşterilerinin de yoğun olarak kullandığı yolun yanları da yaya ve bisiklet yolu olarak düzenlenecek.