“Limanda ambarlar yıkılıyor yatırımlar devam ediyor”

SİT Kurulu'ndan onay çıktığını belirten Alsancak Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın, "Yatırımlar kısa ve orta vadede tamamlanacak" dedi

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Meclis toplantısında konuşan Alsancak Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın, denizcilere liman yatırımları ile ilgili güvence verdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yakından takip ettiği limandaki yatırımların kısa ve orta vadede tamamlanacağını belirten Yalçın, önceki gün SİT Kurulu'ndan kararın çıktığını belirterek liman içindeki 2 ambarın yıkılarak, konteyner depolama sahasının genişletileceğini söyledi.
DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, liman yatırımlarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, sorunların çözülmesini beklediklerini kaydetti. DTO İzmir ŞUbesi Başkan Yardımcısı Yusuf Öztürk de Alsancak Limanı'nda bugüne kadar yapılanları anlatarak, çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Daha sonra söz alan Alsancak Limanı İşletme Müdürü Turan Yalçın ise İzmir Limanı'nın şehre katkısını çok iyi bildiklerini belirterek, 20 Haziran'da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın verdiği sözler doğrultusunda yatırımların aksamadan sürdüğünü vurguladı.
Liman içinde pek kullanılmayan ambarların yıkımı için SİT Kurulu'ndan önceki gün onay aldıklarına işaret eden Yalçın, yıkıma kısa zaman içinde başlayarak konteyner depolama sahasının genişletileceğini kaydetti. Limana 4 mobil vinç alınacağını da anlatan Yalçın, "Limandaki yatırımları 2011-2015 yılları arasıda tamamlanacak. Şu anda Limanın daha etkin ve verimli kullanılması için yatırımlar planlandığı gibi yapılıyor. Su yolunun taranması için de 67 milyon dolarlık kaynak hazır. Bu yatırımında tamamlanmasıyla Limana daha büyük kapasiteli gemilerde yanaşabilecek. Bu sayede biz artık uluslararası standartlarda iyi bir limanız diyebileceğiz" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 29.09.2010  {nomultithumb}