“Kruvaziyer fırsatını kaçırmayalım”

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Üçkuyular'da liman kurmayı planlayan İtalyan Costa firmasının 7 Haziran'da İzmir'e geleceğini söyledi


SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, dünyanın en büyük kruvaziyer firmaları arasında yer alan ve Üçkuyular'da bir kruvaziyer limanı kurmayı planlayan İtalyan Costa'nın teknik heyetinin 7 Haziran'da İzmir'e geleceğini açıkladı.

BAKANLA GÖRÜŞME
İtalya'nın İzmir Konsolosu Simon Carta, görev süresinin dolması nedeniyle Demirtaş'ı ziyaret etti. Carta, İzmir'e kruvaziyer limanı yapılmasının stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'deki yetkili makamlar, limanın yapılması konusunda ikna edilmeli. Bu konuda bir dosyayı yeni gelecek konsolosa da bırakacağım. Kruvaziyer limanı Türkiye ile İtalya'yı birbirine bağlayacaktır" dedi.
Carta'nın kruvaziyer turizminin gelişmesinde ve Akdeniz'in en büyük kruvaziyer filosuna sahip Costa'nın CEO'su Pier Luigi Foschi ile iletişimde büyük destek verdiğini belirten Demirtaş ise, "7 Haziran'da Costa'dan teknik bir heyet İzmir'e geliyor. Teknik bir inceleme ve durum değerlendirmesi yapacaklar. Özellikle Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir'e ziyaretinden hemen önce gelecekler. Böylece hem teknik heyetin hem de Costa'nın Başkanı Foschi'nin görüşlerini Bakan Yıldırım'a sunma imkanımız olacak" diye konuştu. Demirtaş, "Foschi şu an İzmir'e kruvaziyer limanı yapma konusundaki görüşlerini koruyor. Ancak süreç uzarsa bu konudaki düşüncelerinin devam edemeyeceğini geçtiğimiz Kasım ayındaki İzmir ziyaretinde dile getirmişti. Bu fırsatı kaçırmayalım" dedi. Carta'ya, İtalyanca teşekkür eden Demirtaş, "Size grazie diyorum" dedi. Demirtaş, Carta'yı Türkiye'de büyükelçi olarak görmek istediklerini söyledi. Bu temenniye Carta, "İnşallah" diye yanıt verdi.

Üçkuyular seçeneği
İzmir Körfezi'ne yeni bir kruvaziyer limanı yapılması konusunda üniversitenin yaptığı bir çalışma olduğunu belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Bu çalışmanın İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne iletip iletilmediği konusunda bilgi sahibi değilim. Büyükşehir'in konuyu gündemine alması önemli. Gündemde olan İzmir'e kruvaziyer limanı yapılması. 'Şurası olacak' diye resmi kurumların belirlediği bir yer yok. Üçkuyular bir seçenek. Varsa başka seçenekler de değerlendirilir" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 02.06.2010 {nomultithumb}