“Kent yenilemeyi, TOKİ yüzünden başlatamıyoruz”

KONAK BELEDİYE BAŞKANI, SONUNDA İSYAN BAYRAĞINI AÇTI
"Kent yenilemeyi, TOKİ yüzünden başlatamıyoruz"

Tunçağ, "Toplu Konut İdaresi projeyi sürekli geciktiriyor" dedi

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) ortak gerçekleştirdikleri projeyi geciktirmesi yüzünden, Kadifekale ve Vezirağa'daki heyelan bölgesinde kayma tehlikesiyle yüzyüze yaşayan 1930 ailenin, Uzundere'de yapılan sosyal konutlara taşınamadığını söyledi.
Tunçağ, Büyükşehir ve Konak Belediyeleri tarafından başlatılan kent yenileme projesi kapsamında TOKİ'nin Uzundere'de yaptığı sosyal konutların 2006 yılının Ağustos ayında teslim edilmesi gerekirken, hala protokolün gereklerinin yerine getirilmediğini ifade etti.
TOKİ'nin, müteahhitler tarafından tamamlanan binaların kabullerini bile yapmadığını belirten Tunçağ, "TOKİ, Uzundere'deki konutlar uzun süre önce tamamlanmasına rağmen bize teslim etmiyor. Kadifekale ve Vezirağa'da hayati tehlike altında yaşayan insanların bu konutlara
TOKİ yetkilileriyle yaptığı sözlü görüşmelerde bedelsiz verilmesi gereken konutlar için kendilerinden para istendiğini de öne süren Tunçağ, "Protokole göre Uzundere'deki 2 bin 100 konut karşılığında TOKİ'ye Kadifekale ve Vezirağa'daki evlerin yıkılmasıyla ortaya çıkacak yaklaşık 500 dönümlük araziyi rekreasyon alanı olarak devredecektik. Ancak, görüşmelerimizde bunun değersiz olduğunu söylediler. Ancak en başından beri bu arazinin rekreasyon alanı olduğunu, konut yapamayacaklarını biliyorlardı.
TOKİ sözleşmedeki açıkları kullanıp işleri yokuşa sürerek, bizi bu projeyi gerçekleştiremez hale getirmeyi hedefliyor. Bu işin siyasete alet edilmeye çalışıldığını düşünüyoruz. Ama bizi yıpratacaklarını sananlar yanılıyor" dedi.

Teslim gecikti
1979 yılında Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından afet bölgesi ilan edilen Kadifekale ve Vezirağa'daki yaklaşık 500 dönümlük alanın, boşaltılması için Büyükşehir Belediyesi'yle birlikte kent yenileme projesi başlattıklarını ifaden Tunçağ, "Amacımız burada bulunan 1930 konutta uzun zamandır tehlike altında yaşayan ailelerin tahliyesini ve daha modern konutlarda yaşamalarını sağlamaktı. Bunu sağlamak için TOKİ ile anlaştık. TOKİ vereceğimiz arsaya 3 bin 80 konut yapacak ve bu konutlardan 2 bin 100 tanesine evleri yıkılacak vatandaşlarımız yerleşecekti. Ancak öncelikle burada yaşayan vatandaşları ikna etmekte zorlandık. Hiç kimse buradaki evlerini terk etmekten yana değildi. Kendileriyle iletişim kurabilmek amacıyla Kadifekale'de ofis açtık ve çalışmalara başladık. Bu arada TOKİ konutların yapımını sürdürüyordu. Evleri yıkılacakların konutlarına değer biçtik ve TOKİ'nin yapacağı konutları kendilerine maliyetine vereceğimizi söyledik. Halen oturdukları konutlar ile taşınacakları konutlar arasındaki fiyat farkını da, ayda 100-150 YTL'lik geri ödeme koşuluyla kredi olarak çözeceğimizi söyledik. Yeni konutlar için belirlediğimiz fiyatlar 2 yıl öncesinin maliyet bedelleri olduğu halde bu rakamları kabul ettirmekte zorlandık."

Kışkırtılıyor
Heyelan bölgesinde, yıllardan beri ölüm tehlikesi ile iç içe yaşayan ailelerin çoğunun kendilerinden yaşadıkları evler gibi tek katlı evler istediklerini belirten Tunçağ, "Vatandaşlarımızı ikna etmekte hala zorlanıyoruz. 'Sakın evlerinizi terk etmeyin, gerekirse direnin' şeklindeki telkinlerle kışkırtıldıklarına dair duyum alıyoruz. Oysa bizim amacımız kötü koşullar içinde yaşayan vatandaşlara daha çağdaş bir yaşam ortamı sağlamak. Biz onları ölümün eşiğinden kurtarmaya çalışıyoruz ama bunu anlamak istemiyorlar" diye konuştu.
Bütün çabalarının sonucunda yaklaşık 600 ailenin Uzundere'deki modern konutlara taşınmayı kabul ettiğini belirten Tunçağ, şimdi de TOKİ ile uğraşmak zorunda kaldıklarını söyledi.
Büyükşehir ve Konak belediyelerinin aslında Bayındırlık Bakanlığı'nın sorumluluğunda olan bir soruna el attığını belirten Başkan Tunçağ, "TOKİ de başta sosyal bir proje olarak bu işe girmişti. Ancak şimdi yap-satçı mantığıyla hareket etmeye başladı. Bedelsiz vereceği 2 bin 100 konutun değerini 72 milyon YTL olarak tespit ederken, geri kalan 980 konutu Büyükşehir Belediyesi'ne 63 milyon YTL'ye satmaları bu yap-satçı mantığı ortaya çıkarıyor. Onların amacı bedava vermeleri gereken evlerden para istemek.

Farkı mutlaka alırız
TOKİ'den yapılan açıklamada, konutların bedelsiz devrinin mümkün olmadığı belirtildi. Yapılan protokolde, Uzundere Toplu Konut Alanı'nın toplam inşaat ihale bedeli, Kadifekale bölgesinin değeri ve TOKİ'ye tahsis sonrası kalan Uzundere konutları ve alandaki ticari yapılarının tahmini satış gelirleri dikkate alınarak bir maliyet analizi yapılacağı ve taraflar arasında buna göre mahsuplaşma yapılacağı ifadelerinin yazılı olduğunun belirten TOKİ yetkilileri, şu bilgileri verdiler: "TOKİ protokol gereği oluşacak farkı Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nden almakla yükümlüdür. Konutların bedelsiz devri gibi bir usul kamu maliyetleri açısından mümkün değildir. Ayrıca protokol, TOKİ tarafından gecekondu dönüşüm projesi kapsamında hak sahiplerine tahsis edilmek amacıyla yaptırılan konutların tesliminden sonra mutabakata varılacak vade ve koşullarda TOKİ'ye geri ödeme yapacağını hükme bağlamıştır." dedi.

Yeni Asır / 31.10.2007