“Hızır” gibi yetişti

İZMİR'E YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE BÜYÜK PROJE

İzmir'in düğümlenen trafik sorununa büyük çözüm getirecek İnciraltı-Çiğli Tüp Geçidi'ne bir yıl içinde başlanacak. Bu büyük adım için Bakan Yıldırım, "İzmir'e helal olsun" dedi

İLKER ÇOBAN (Yeni Asır){nomultithumb}

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilk kez geçen yıl dile getirdiği "Körfez'e tüp geçit" projesini yıldırım hızıyla hayata geçiriyor. Çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere İzmir'e gelen Bakan Yıldırım, İnciraltı-Çiğli arasına denizden yapılması öngörülen tüp geçit projesine 2008 ortalarında başlayacaklarını açıkladı. Tünelin yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştireceklerini söyleyen Bakan Yıldırım, "İzmir için paranın adı mı olur? Bu proje İzmir'e yakışır. Biz her şeyi İzmir'e yapıyoruz, İzmirlinin emrindeyiz" dedi.

 

Çabuk bitecek
Bakan Yıldırım dün ilk olarak Vali Cahit Kıraç'ı ziyaret etti. Ulaştırma Bakanlığı tarafından İzmir'e yapılan yatırımları anlatan Yıldırım, İnciraltı ile Çiğli arasında yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda bir tüp geçit yapacaklarını açıkladı. İnşaata 2008 yılı ortalarında başlamayı planladıklarını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:
"İzmir Körfezi'ne yapılacak tüp geçit, suyun derinliği daha az olduğu için İstanbul Boğazı'na yapılan Marmaray'dan daha kolay inşa edilecek. İzmir'de çevre yolu tam bir halkayı tamamlamıyor. Ancak, bu tüp geçitle biz bu halkayı tamamlayacağız. Bu yıl projesi, sondajı ve fizibilite araştırması yapılacak olan bu tüp geçide 2008 ortalarında başlamayı planlıyoruz. Bu konuda İzmir Yüksek Teknoloji Enstütüsü'nün bir fikir çalışması var. Ama biz zaten bu projeyi yapacağımızın sinyallerini geçen sene vermiştik. Üniversitelerin öğretim üyelerinin katkılarına açığız. Bu çok kolay değil. Yüksek teknoloji gerektirir. Biz Marmaray projesinden tecrübeliyiz. Ancak, orada 60 metre derinliğe inilirken burada 15 metre derinliğe ineceğiz. İnciraltı'nda yapılacak EXPO nedeniyle bu proje EXPO ile de bütünleşecek."

Hızlı trene para lazım
Bakan Yıldırım, İzmir-Ankara arasını 13 saatten 3.5 saate indirecek hızlı tren hattı ile ilgili de bilgi verdi. Bu hatla ilgili proje hazırlattıklarını belirten Bakan Yıldırım, gerekli kaynağı bulduklarında projeyi başlatacaklarını belirtti. Bu hattaki trenlerin 200 kilometre ve üzerinde hız yapacaklarını belirten Bakan Yıldırım, "Bu proje tam bir uygulama projesi olacak. Paramız olunca yaparız" diye konuştu.

500 bin kişi taşıyacak
Aliağa-Menderes Hızlı Tren projesi ile ilgili de bilgi veren Yıldırım, yaklaşık 80 kilometre uzunluğundaki bu hatta çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bu projenin günlük 500 bin yolcuya hizmet vereceğini belirten Yıldırım, "Aliağa-Menderes hattında demiryolunu karayolunun altına alma çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar bitince bu hat hizmete girecek" dedi. EXPO 2015'e hükümetin özel önem verdiğini belirten Bakan Yıldırım, bu organizasyonun Türkiye'ye kazandırılması için her türlü gayreti göstereceklerini ifade etti.

Hava taşımacılığında başarı
Adnan Menderes Havaalanı'na yapılan yeni dış hatlar terminalinin İzmir'in yüzünü ağırtan bir proje olduğunu vurgulayan Yıldırım, iç hatlar terminalinin de tamamen yenilendiği bilgisini verdi. Yenileme çalışmasının bitmesi ile birlikte havalimanının sorununun kalmayacağını belirten Bakan Yıldırım, "İzmir'e daha önce haftada 15 sefer yapılırken şu anda 327 sefer yapılıyor. Bu rakamlar hava taşımacılığında üç senede gelinen noktayı çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. Şu an Türkiye'nin 12-13 kentine İzmir'den hava yolu ile ulaşmak mümkün. Bu bölgesel havacılık projesinin de önemini gösteriyor" diye konuştu.

İzmir'e helal olsun
Bakan Yıldırım daha sonra Üçkuyular'a geçerek geçtiğimiz günlerde damadını kaybeden İzmir Milletveekili İsmail Katmerci'ye başsağlığı ziyaretinde bulundu. Ardından AKP İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya gelen Yıldırım, "Sadece bizim yaptığımız yatırımların özeti yarım saat sürüyor. İzmir'de her yere AKP mührü vuracak unutulmaz işler yaptık. Ama İzmir'e helal olsun" dedi.

'Egeray'ın temelini attı
AKP ziyaretinin ardından Bornova PTT Bank'ı hizmete açan Yıldırım, "İzmir'de PTT'ye ait 142 işyeri var. Bunların 12'sini PTT Bank'a dönüştürdük. Yıl sonuna kadar bu rakamı 40'a yaklaştırmak istiyoruz" diye konuştu. Daha sonra Kemalpaşa'ya geçen Bakan Yıldırım, Ege Seramik fabrikasının arkasında bulunan Kemalpaşa-Tire-Turgutlu demiryolu bağlantı hattı projesinin temel atma törenine katıldı. Bakan Yıldırım 52 milyon YTL'ye mal olacak 27.5 kilometrelik hatta 'Egeray' adını koydu. Yıldırım, "Ankara'da Ankararay, Başkentray var. İstanbul'da ise Marmararay var. Bu da Egeray olsun" diye konuştu.

1 yılda bitecek
Açılıştan sonra projenin müteahhidi Açılım İnşaat'ın sahibi Sezai Açık'tan 550 günde bitirilecek projeyi bir yılda bitirme sözü aldı. Bakan Yıldırım, "Bir yılda bitirebilir misin?" sorusuna "Olur" diye yanıt veren Açık'a, "Bak olmazsa sen de olmazsın ona göre" dedi. Temel atma öncesinde yapılan konuşmada Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Hilmi Şekerci, bölgelerindeki 270 firmanın demiryolundan faydalanacağını belirterek, Bakan Yıldırım'a teşekkür etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Aliağa-Menderes hattının Türkiye'ye örnek olduğunu belirterek, "Sayın Bakan'a Kordonyolu'ndaki kararlılığı ve İnciraltı ile Çiğli arasında yapacakları tünel projesi nedeniyle teşekkür ediyorum" diye konuştu.

27.5 kilometrelik hat
Demiryolu hattı hakkında bilgi veren Devlet Liman ve Havayolu İnşaatı Genel Müdürü Ahmet Arslan ise 27.5 kilometrelik hattan Kemalpaşa OSB'deki 270 tesisin faydalanacağını söyledi. Arslan, 52 milyon YTL'ye mal olacak projenin 10.5 milyon YTL'sinin kamulaştırma bedeli olduğunu ifade etti. Daha sonra kürseye gelen Bakan Yıldırım, yapılacak demiryolu sayesinde Kemalpaşa OSB'nin ürettiği 3.5 milyon ton hammedenin kullanıcılara ulaştırılmasının sağlanacağını söyledi. Bu hattın Türkiye'nin 12 bin kilometrelik demiryolu ağına tamamlanacağını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu proje için Ege Seramik yetkilisi Adnan Polat bana gelmişti. Kamu özel sektör ortaklığı ile yapacaktık. Ancak kısa vadede mümkün olmayacağını gördük. Ancak Kemalpaşa OSB'nin ihtiyacını daha da geciktiremezdik. Bu nedenle bu projeye başladık. Ege Seramik ve diğer işletmeler bu iş için bize yer tahsis etti. Bu anlamda katkıları için teşekkür ediyoruz."
Törenin sonunda Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, Bakan Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat'a plaket verdi. Ayrıca Kemalpaşa Belediye Başkanı Yakup Karaca da Bakan Yıldırım'a plaket sundu Konuşmaların ardından demiryolunun temeli atıldı. Daha sonra Ayrancılar Türk Telekom Çok Programlı Lisesi'ni açan Yıldırım, İnciraltı Karakolu'nu ziyaret ederek, MOBESE sistemi hakkında İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan bilgi aldı.

Uçak kaçırmayı tamamen bitiremeyiz
Türkiye'deki uçak seferlerinin güvenliği için üst seviyede tedbirler alındığını belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hava korsanlığını tamamen bitirmenin mümkün olmadığını söyledi. Uçak kaçıran korsanın uçağa normal bir yolcu gibi bindiğini belirken Yıldırım, "Uçak kaçıran kişi normal bir yolcu gibi binmiş. Onun amacını bilmemiz mmükün değil, biz her türlü tedbiri alıyoruz. Fakat bunu tamamen bitireceğimizi söylemek doğru olmaz. Ne yazık ki böyle üzücü olaylar oluyor" diye konuştu.