“Gözetleme yeri değil gözetleme apartmanı”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, inşaatı için İGC Hatıra Ormanı'ndaki ağaçların katledildiği tesise yönelik tepkisini artırdı

ŞAFAK İNCE (HABER MERKEZİ) 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Denizcilik Müsteşarlığı'nın Ege Denizi'ndeki insan kaçakçılığı, yasak avlama gibi konuları takip etmek amacıyla İGC Hatıra Ormanı'na kurmayı planladığı gözlemevine yönelik tepkisini sürdürüyor. İGC Başkanı Atilla Sertel, "Gemi Trafik Hizmetleri Merkez Binası ve Trafik Gözetleme İstasyonu" isimli proje için hazırlanan ilüstrasyona ulaştıklarını belirterek, "800 metrekare alan üzerinde 3 katlı bir bina. Müştemilatıyla yaklaşık 2 dönümlük alana tekabül ediyor. Misafirhanesi, lokantası, sosyal tesisleri olacak. Yani buraya yerleşecekler. Burası gözetleme yeri değil, gözetleme apartmanı olacak" diye konuştu.

MÜCADELE SÜRECEK
Denizcilik Müsteşarlığı'nın Ege Denizi'ndeki insan kaçakçılığı, yasadışı av, deniz kirliliği ve meteoroloji hizmetleri için Atatürk Ormanı'nda kurmayı planladığı gözetleme istasyonu için geçtiğimiz ay İGC Akın Kıvanç Hatıra Ormanı'nda 92 ağaç kesilmiş, bu durum kamuoyunda da tepki görmüştü. İzmir Valisi Cahit Kıraç, tesisin başka bir alana yapılmasına yönelik çalışmaların sonuçsuz kaldığını ve teknik olarak tesisin buraya kurulacağını açıklamıştı. Bunun üzerine yargıya gitmek için çalışmalarını hızlandıran İGC Başkanı Sertel, kanunlara göre "kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak yapılara imar planlarında o maksatla tahsis edilme" şartı aradığını söyledi. Sertel, "Ancak burası, o maksata tahsis edilmiş değil. Orası orman. İmar planları da yerel yönetimden geçer. Bayraklı Belediyesi de bu konuda hiç tavizkar değil. Aksine onlar da imar planında herhangi bir değişiklik yapmayacaklar. Bunu yargıya taşıyacağız. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Misafirhanesi, lokantası, sosyal tesisleri olacak. Yani buraya yerleşecekler. Burası gözetleme yeri değil, gözetleme apartmanı olacak" dedi. Gözetleme kulesine karşı olmadıklarını söyleyen Sertel, "Aslında gözetleme için ağaç kesmeye de gerek yoktu. 2 ağacın bile kesilmesini istemeyiz. Ama okaliptus ağacı kesilip oraya kule yapılabilirdi. Müsteşarlık 'ben yaptım oldu, siz kimsiniz?' diyor. Biz de diyoruz ki ruhsata tabi olmayan yapıların uymaları gereken eseslar var. En azından imar planından geçmeli. İşte bu nokta da karşılarında olacağız" diye konuştu.

 

Kaynak: Yeni Asır – 02.12.2010