“EXPO Urla’nın kaderini değiştirir”

NURAY KAYA (HABER MERKEZİ)

2015 yılında gerçekleşecek EXPO Fuarı'nın ilçelerinde yapılması için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, "Urla'nın geleceğini sağlık konusunun yer aldığı bu fuar belirleyecek" dedi.
İzmir TV'de Nevzat Dönmez'in hazırladığı, "Kentin Sesi" isimli programa katılan Karaosmanoğlu, "EXPO eğer Urla'da yapılırsa önümüzdeki 30 yıllık süreçte hayal edemeyeceğimiz projeler hayata geçer. Urla'nın çehresi değişir" diye konuştu.
Urla halkının tek vücut olarak EXPO'ya kilitlendiğini vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu şunları söyledi:
"EXPO Urla'dan önce İzmir'in kazanması gereken bir çalışma. İlk duyduğumuz zaman biraz çevreyi dinledik, sonra baktık ki bu konuya tüm ilçe olarak en çok sahiplenen biziz. Bu hayal dahi bizleri mutlu etmeye yetiyor."

Şartlar çok zor
EXPO ile İzmir'e 5 milyor euroluk yatırım geleceğini ifade eden Karaosmanoğlu, "Bu paranını çok az bir bölümü bile bizi ihya eder. Fakir adama 1 trilyonun olsa ne yaparsın diye sormuşlar. Adam yanıt bile verememiş. Tabi yanıt veremez, hayatında hiç o kadar zengin olmadı ki? Bazen o kadar küçük meseleleri öyle zor şartlarda çözmeye çalışıyoruz ki" diye konuştu.

"İmar konusunda çok dikkatliyiz"
Urla'nın özellikle imar konusunda çok dikkatli bir yol izlediğini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, "Urla bakir bir alan, beton yığına dönüşmesini istemiyoruz ve bunun içinde bedeller ödüyoruz" diye konuştu. Urla'nın altyapı noktasında zor günler yaşadığının altını çizen Karaosmanoğlu, "Urla bakir bir alan. İlçemizdeki imar izni 2 kata kadar ama son yıllarda o kadar yoğun bir göç alıyoruz ki. Mesela Balçova'da 2000 metrekare alan üzerinde çok sayıda ev varken bizim orada 1-2'yi geçmiyor. Ve o bir iki evden kazanamadığımız gibi bunlara kanalizasyon, su, yol gibi birçok altyapı hizmetini de götürmeye çalışıyoruz. 2 yıl içinde 100 bin ton sıcak asfalt döktüm. Yine de sorunlar oluyor" dedi.

Yeni Asır – 10.02.2007