“EXPO için proje hazır”

KOCAOĞLU, İNCİRALTI'NDA KAMULAŞTIRMA SORUNUNU KALDIRACAK FORMÜLÜ AÇIKLADI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, "Devlet bir kuruş kamulaştırma parası vermeden, vatandaşın arazisi yok olmadan işi çözeceğiz" diye konuştu

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır 10.03.2007){nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO'nun İnciraltı'nda yapılabilmesi için kamulaştırma sorununu ortadan kaldıracak formülü açıkladı. Kocaoğlu, EXPO için Bakü Bulvarı'nın yanındaki 4 bin 700 dönümlük arazinin kullanılabileceğini belirtirken, İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş da, hazırladığı projelerle İnciraltı önerisine destek verdi. Demirtaş, bölgede Çiğli ve İnciraltı'nı bağlayacak asma köprüler, körfezde bir ada, DNA sarmalı şeklinde kule, tema parkları ve yeşil alanların yer aldığı bir projenin İzmir'i cazibe merkezi haline getireceğini söyledi.
EXPO için İnciraltı'nın belirlenmesinin ardından Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, kamulaştırma sorununu aşacak önerisini anlattı. EXPO için 1500 dönüm yere ihtiyaç duyulduğunu belirten Kocaoğlu, "İnciraltı'nda bizim ağaçlandırdığımız 1500 dönümlük alana paralel 4 bin 700 dönüm yer var. Bizim ağaçlandırdığımız alanla birlikte bu iki alanın toplamı 6 bin dönüm. Oysa EXPO için 1500 dönüm yetiyor. Planlama yapma koşuluyla bizim, yüzde 40 resen kamu alanı yaratma hakkımız var. 4 bin 700 dönümün yüzde 40'ı 1880 dönüm yapıyor. Bu da EXPO'nun yapılabilmesi için yeterli alanı bize veriyor" dedi.
4 bin 700 dönümlük arazinin yüzde 40'lık bölümünün tamamını Bakü Bulvarı'nın üst kısmında kullanacaklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu "Bizim ağaçlandırdığımız 1500 dönümlük alanla burasını birleştirip hamur yapacağız. Geriye otobanın kenarında bir kuşak kalıyor. Buralara da otel, termal, günü birlik kullanım alanı olan tesisler kuracağız. Böylece devlet bir kuruş kamulaştırma parası vermeden, vatandaşın arazisi yok olmadan iş çözülmüş olacak" diye konuştu.

Sorun çıkmamalı
EXPO için önerilecek yerin sorunsuz olması gerektiğini vurgulayan Kocaoğlu şöyle devam etti: "Uluslararası kuruluşlar organizasyonun hayata geçirileceği arazi konusunda çok hassas davranıyorlar. Arazide çıkacak en ufak bir sorunda bu işten soğuyacakları da ortada. Onun için biz İnciraltı olacaksa görüş birliği sağlamalıyız. Artık İnciraltı planlansın mı, planlanmasın mı süreci bitti. Şimdi İnciraltı nasıl planlansın, hangi fonksiyonlarla planlansın, onu konuşmalıyız. Yani ikinci bir aşamaya geçmemiz gerekiyor BİE'nin önüne İnciraltı'nın sunulması için önce oradaki sorunların çözülmesi gerekir. Herkes mutabık olursa kısa sürede belirli bir noktaya doğru yürünür. Yürünemezse EXPO'nun yapılacağı yer İnciraltı olmaz, Urla olur deriz."

Ankara'ya önerdim
İnciraltı'nın planlamasının yapılması halinde bölgede niteliksiz yapı yapılamayacağını vurgulayan Kocaoğlu, "O bölgede belediyeye ve İl Özel İdaresi'ne ait yaklaşık 450 dönüm civarında kamu arazisi var. Bu alandan da EXPO için gerekli olan, 2015'ten sonra da yıkılmaması gereken sabit yapıları inşaa edeceğiz. Ankra'ya önerdiğim formülle bunların hepsi karşılanıyor. Herkes memnun kalacak. İzmir kurtulacak, EXPO'nun yeri deniz kıyısında olacak. Ayrıca kamulaştırma maliyeti de sıfır oluyor" diye konuştu.
Kocaoğlu, formülün hayata geçmesi halinde kimsenin arazisine dokunulmayacağını anlattı

2.5 yıl çalıştım
İnciraltı'nın Mavişehir yapılmaya kalkılması halinde bu işin yapılamayacağının altını çizen Başkan Kocaoğlu, "İnciraltı üzerinde 2.5 yıl çalıştım. Bu konunun tartışılması gerekir. Bugüne kadar hep bunu üstü kapalı söylüyordum. Ankara'ya yer konusunda görüşmeye giderken çantamda İnciraltı'nın olması için gerekli koşulları da beraberimde götüreceğim. Eğer İnciraltı'nda toplumun genel mutabakatını sağlayamazsanız hangi yasal değişiklik yaparsanız yapın yargıda mutlaka problem çıkacaktır. Hükümetin yasal düzenlemeyi yapmak için irade belirtmesi esastır. O da yeterli değildir. Bütün kentlinin bu konuda mutabık olması gerekir" diye konuştu.

Güvensizlik var
İnciraltındaki arsa ve mülk sahiplerinin güvensizlik nedeniyle EXPO'ya karşı çıktığını ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Oradaki halk bize güveniyor ama herhangi bir olayda acaba mağdur olur muyuz, diye kafalarında soru işareti bulunuyor. Önce soru işaretini kafalarından silmemiz lazım. Birde tabiki meslek odaları var. Meslek odaları, oraya iyi niyetli imar verilmeye başlansa dahi bir süre sonra bunun önüne geçilemez gibi bir kaygı taşıyorlar. Bunların hepsinin oturulup etraflıca konuşulması, çözülmesi gerekiyor" dedi.

Para geldi
EXPO kararnamesinin geç çıkması nedeniyle konsorsiyumun yer konusundaki çalışmalarını da yavaşlattığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu "Özel idare bu süreçte para ödeyemiyor çünkü işin yasası yok. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş para veriyor ama onun da belirli bir bütçesi var. Bugüne kadar İTO'dan hatrı sayılır bir para verdi ama o da tıkandı. Bundan 2 ay önce konsorsiyumdan gelen arkadaşlara hem İnciraltı hem de Urla üzerinde çalışın, demiştim. Çünkü neresi olursa olsun EXPO için yapılması gereken belli başlı yapılar var. En son geçtiğimiz hafta cumartesi günü yapılan toplantıda da çalışmalarını söyledim ama sanıyorum para alamadıkları için üzerinde çalışmadılar" diye konuştu.

Kafalara kazındı
BİE Genel sekreterinin hafızasına EXPO'nun yapılacağı yer olarak İnciraltı'nın kazındığını belirten Kocaoğlu, şöyle dedi: "Kamuoyunun zihnine de 'Eğer EXPO yeri İnciraltı olarak belirlenmezse biz EXPO'yu alamayız' şeklinde bir düşünce kazındı. Bu düşünce Uluslararası Sergiler Bürosu'nda (BİE) hem Paris'te hem de Ankara'da oluştu. Esasında o bölgede yaşayan insanlar İnciraltı'nda EXPO yapılmasına karşı çıkmak yerine desteklemeleri gerekir. Çünkü planlama için 2.5 senedir uğraşıyorum, yol bulamıyorum. Bulsaydım ben planlayacaktım. Ayrıca burası planlanacaksa tek elden planlanmalı."

Urla daha ideal
"Benim için Urla daha idealdir" diyen Kocaoğlu, "Tam Yarımada'nın ortasındadır. Master plan çalışması yaparken EXPO'ya aday olmuş bir kentin planlarda yer ayırmaması büyük gaf olurdu. Biz de yasal ve planlama kısıtı olmayan tek yer olan Urla'daki İYTE arazisini ayırdık. Çünkü burasının kamulaştırma gideri, imar kısıtı yok. Doğal ya da arkeolojik sit alanı değil. Orman alanı yok. Tüm bunları dikkate alarak biz o bölgeyi master planda işaretledik. Ama biz belediye olarak 'büyükşehir Urla'da diretiyor' durumuna da kesinlikle düşmeyeceğiz. Bizim büyükşehir belediyesi olarak her türlü uzlaşmacı tavrı sergilemek gibi bir görevimiz var" diye konuştu.

Cazibe merkezi olacak
İzmir Ticaret Odası (İTO), EXPO 2015 için harika projeler hazırladı. Projelerle, İzmir'in cazibe merkezi haline geleceğini kaydeden İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "EXPO 2015 İzmir organizasyonu İzmir'i vizyonuna ulaştırma konusunda katalizör görevi üstlenecektir. Güzel İzmir bu büyük organizasyonu gerçekleştiremezse de marka kent olma yolunda hedefine emin adımlarla yürüyecektir. Ancak, EXPO'nun gerçekleşmesi durumunda süreç çok daha hızlı işleyecektir. EXPO ile birlikte İzmir'in altyapı eksiklikleri giderilecek, raylı sistem başta olmak üzere ulaşım olanakları artacak, kentsel doku yenilenecek, tarihi kent merkezi kente kazandırılacaktır" diye konuştu.

İTO'nun önerileri heyecan veriyor
* İnciraltı ve Çiğli arasındaki 6 kilometre mesafe, asma köprüyle bağlanabilir ve Ragıp Paşa Dalyanı'nın olduğ sıg bölgede yaklaşık 200 hektar büyüklüğünde bir ada konumlanabilir.
* Bu ada, EXHO Adası şeklinde kurgulanabilir. Adaya asma köprüden bağlantı sağlanabilir. Ayrıca bu adaya İzmir'in ve EXPO'nun simgesi haline gelecek dev bir
anıt inşa edilebilir. Bu anıt da DNA sarmalı olabilir. Adada plajlar, açık alanlar ve rekreasyon alanları oluşturulabilir.
* Körfezin iki yakasını bağlayacak asma köprü, çevre yolunu halka şeklinde tamamlayabilir ve yaya yolu, karayolu ve raylı sistem olanakları sunabilir.
* Kuzeyde Çiğli'deki kıyı alanları tema parkı ve rekreasyon alanı şeklinde kurgulanabilir. Bu alanların Sasalı'da yapılmakta olan Doğal Yaşam Parkı ile ilintilenmesi sağlanabilir. Yapılacak düzenlemelerle açık alanda İzmir yeni cazibe alanları kazanabilir.
* Eğer EXPO İnciraltı'nda gerçekleşecek ise EXPO sonrası bu alan kültür merkezi, kongre merkezi, tema parkları, rekreasyon alanları şeklinde değerlendirilebilir ve İzmir gereksinim duyduğu söylesi fonksiyonları elde etmiş olur.
* Kent merkezinde ise yeni İzmir,liman arkasında yükselirken, limanı odernleştirilerek ve sadece kruvaziyer-konteyner limanı olarak hizmet verir hale getirilebilir.
* Kemeraltı-Basmane-Agora-Kadifekale'yi içine alan tarihi kent merkezi müze şehir olarak restore edilerek kente kazandırılabilir.
* Agora, antik tiyatro ve Kadifekale'deki tüm kazı ve restorasyon çalışmaları tamamlanarak, gelen konukların ziyaretine sunulmalıdır. EXPO'nun açılışı Kadifekale
eteklerindeki 20 bin kişilik antik tiyatroda gerçekleştirilebilir.
* Kemeraltı-Agora-Antik Tiyatro ve Kadifekale arasında güçlü yaya aksları kurulabilir. Agora-Kadifekale arasında teleferik kurulabilir.